Gazeta Podatkowa nr 51 (1196) z dnia 25.06.2015
Przedawnienie prawa do urlopu wypoczynkowego
Nasz pracownik ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy z 2013 r. Obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym. Kiedy przedawnia się prawo do urlopu za ten rok? Jak liczyć upływ trzech lat: od końca roku, w którym powinien być wykorzystany urlop - czy od września następnego roku?
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 K.p.). Przy czym powinien on być udzielony w terminie wskazanym w planie urlopów bądź w razie nieustalania takich planów po porozumieniu z pracownikiem (art. 163 K.p.). Jeżeli urlop nie zostanie wykorzystany we wskazanym terminie, należy go pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego, z wyjątkiem 4 dni urlopu na żądanie. Pomimo że jest to graniczna data na udzielenie pracownikowi urlopu, to niedochowanie tego terminu przy udzielaniu urlopu nie skutkuje od razu jego przedawnieniem.
Zasadniczo roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne.
Kwestię przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy regulują art. 291-295 K.p. Roszczenia pracowników i pracodawców ze stosunku pracy, zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe, co do zasady, ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia w przypadku urlopu wypoczynkowego wynika z art. 161 i 168 K.p. Przepisy te wyznaczają granice czasowe, w których należy udzielić pracownikowi urlopu. Zasadniczo bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy rozpoczyna się ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył to prawo (patrz art. 161 K.p.). Okres przedawnienia może być jednak wydłużony, jeżeli nie doszło do udzielenia urlopu w danym roku kalendarzowym. W myśl art. 168 K.p., udzielenie urlopu niewykorzystanego zgodnie z planem urlopów musi nastąpić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że przedawnienie roszczenia o urlop rozpoczyna swój bieg właśnie z tym dniem, o ile strony ustaliły, że urlop za dany rok zostanie wykorzystany do 30 września następnego roku.
W świetle powołanych przepisów, urlop przysługujący pracownikowi za 2013 r. powinien zostać mu udzielony najpóźniej do 30 września 2014 r. Od tego dnia najpóźniej rozpoczął się więc bieg okresu przedawnienia prawa do tego urlopu, który upłynie po trzech latach, czyli z dniem 30 września 2017 r.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|