Gazeta Podatkowa nr 88 (1859) z dnia 4.11.2021
Wymiar urlopu w równoległym zatrudnieniu i przy pracy tymczasowej
Od 15 listopada 2021 r. zatrudnimy pracownika z kilkunastoletnim stażem pracy, który od marca 2021 r. pracuje w innej firmie (u nas będzie pracował na pół etatu). W miesiącach styczeń-luty br. pracownik ten był zatrudniony jako pracownik tymczasowy i wykorzystał z tego tytułu 4 dni urlopu. Czy fakt pracy w równoległej firmie oraz wykorzystanie 4 dni urlopu jako pracownik tymczasowy wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego w naszym zakładzie pracy?
Nie. Korekta wymiaru urlopu wypoczynkowego w odniesieniu do liczby dni urlopu wykorzystanego w poprzednim zatrudnieniu może mieć miejsce tylko wtedy, gdy w danym roku kalendarzowym następuje ustanie zatrudnienia w jednym zakładzie pracy i podjęcie zatrudnienia w innym zakładzie w tym samym lub innym roku kalendarzowym. Musi więc mieć miejsce następstwo czasowe ustania dotychczasowego zatrudnienia i podjęcia nowego - co nie zachodzi przy zatrudnieniu równoległym. W przypadku takiego zatrudnienia nie można wymiaru urlopu wypoczynkowego w jednym zakładzie pracy korygować w odniesieniu do wymiaru urlopu wykorzystanego w drugim zakładzie pracy. Fakt zatrudnienia równoległego wpływa jedynie na staż urlopowy, co wynika z art. 1541 § 2 K.p. Stanowi on, że w przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo i wymiar urlopu, wlicza się okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia, w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.
W omawianej sytuacji pracodawca, który zamierza zatrudnić pracownika od połowy listopada br., powinien ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący nowemu pracownikowi stosownie do wymiaru etatu tego pracownika oraz okresu zatrudnienia w 2021 r., tj. zgodnie z zasadą proporcjonalności ustaloną w art. 154 § 2 K.p. i art. 1551 § 1 K.p. Przy stosowaniu tej zasady (w odniesieniu do okresu zatrudnienia) kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu, a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Również niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 1552a K.p. i art. 1553 K.p.).
Jeżeli chodzi o wspomniany w pytaniu fakt wykonywania pracy w charakterze pracownika tymczasowego, to trzeba pamiętać, że urlop wypoczynkowy tej grupy pracowników nabywany jest na odrębnych zasadach. Przy jego udzielaniu nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy, ale ustawę o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1563). Na jej podstawie pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika (bez względu na wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony).
Wymiar urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w pracy tymczasowej nie ma wpływu na wymiar urlopu przysługującego na podstawie Kodeksu pracy. Jeżeli pracownik tymczasowy po zakończeniu pracy w agencji pracy tymczasowej w tym samym lub innym roku kalendarzowym podejmie zatrudnienie w ramach umowy o pracę, nabędzie prawo do urlopu na zasadach wynikających z Kodeksu pracy. Ewentualna "nadwyżka" urlopowa z okresu pracy tymczasowej nie będzie miała wpływu na wymiar tego urlopu (powiększy jedynie staż urlopowy).
Przykład Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, z tym uzupełnieniem, że pracownik zostanie zatrudniony w listopadzie br. na okres roku. W tej sytuacji u pracodawcy, który nawiąże z nim stosunek pracy w listopadzie br., pracownik nabędzie prawo do urlopu za okres listopad-grudzień 2021 r. w wymiarze 3 dni, tj.:
|
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|