Gazeta Podatkowa nr 32 (1907) z dnia 21.04.2022
Ustalenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika niepełnosprawnego
Pracownik z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności dysponuje urlopem w wymiarze 36 dni (26 dni + 10 dni dodatkowego). Do 31 marca 2022 r. był zatrudniony u innego pracodawcy i zgodnie z przedłożonym świadectwem pracy wynika, że w okresie zatrudnienia wykorzystał 7 dni (49 godzin) urlopu i 3 dni (21 godzin) urlopu dodatkowego. W naszej firmie podjął zatrudnienie od 1 kwietnia 2022 r. na pełny etat i ma zgodę lekarza na pracę po 8 godzin. Czy powinniśmy mu naliczyć 19 dni i 7 godzin (łącznie 159 godzin) urlopu wypoczynkowego oraz 7 dni i 3 godziny (łącznie 59 godzin) urlopu dodatkowego, czy też 19 dni (152 godziny) urlopu wypoczynkowego i 7 dni (56 godzin) urlopu dodatkowego?
W omawianej sytuacji pracownikowi należy ustalić urlop w proporcji do okresu zatrudnienia. Przeliczenia na godziny dokonuje się dopiero przy udzielaniu urlopu.
Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop ten nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. W przypadku gdy urlop dodatkowy na podstawie odrębnych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje pracownikowi urlop z tytułu niepełnosprawności w wymiarze 10 dni. Tak wynika z art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.).
Urlop ten w zakresie sposobu jego udzielania czy też proporcjonalnego ustalenia wymiaru w razie rozwiązania umowy w trakcie roku jest traktowany jak kodeksowy urlop wypoczynkowy. Zatem w razie zmiany pracodawcy w ciągu roku zarówno urlop kodeksowy, jak i dodatkowy z tytułu niepełnosprawności ustala się zgodnie z art. 1551 § 1 K.p. Regulacja ta przewiduje, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
a) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
b) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Jednak pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż należny za okres przepracowany, u kolejnego pracodawcy przysługuje urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.
Należy zaznaczyć, że wymiar urlopu kodeksowego i dodatkowego z tytułu niepełnosprawności należy obliczać odrębnie.
Przykład Przyjmujemy dane przedstawione w pytaniu. Pracownikowi za okres zatrudnienia u nowego pracodawcy przypadający od 1 kwietnia do 31 grudnia 2022 r. przysługuje urlop:
|
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|