Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (606) z dnia 10.06.2024
Udzielenie urlopu wypoczynkowego młodocianemu
Zatrudniamy pracownika młodocianego, który w okresie wakacyjnym chciałby skorzystać z 2 miesięcy wolnego, choć przysługuje mu tylko 12 dni urlopu. Czy pracodawca na jego wniosek powinien udzielić mu wolnego na taki okres?
Uprawnienia urlopowe młodocianego reguluje art. 205 K.p. Jest to przepis szczególny wobec innych zawartych w Dziale siódmym Kodeksu pracy i gwarantuje młodocianym korzystniejsze zasady nabywania prawa do tego rodzaju urlopu.
Z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych, a z upływem roku pracy do 26 dni roboczych. Po przepracowanym roku ma on więc prawo do 38 dni wypoczynku.
Korzystne zasady związane z ustalaniem wymiaru urlopu wypoczynkowego zmieniają się w roku kalendarzowym, w którym młodociany staje się pełnoletni. Jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat, to przysługiwać mu będzie jedynie 20 dni urlopu.
Za urlop wypoczynkowy młodociany otrzymuje wynagrodzenie, a gdy nie wykorzysta wolnego w naturze, ekwiwalent pieniężny, który obliczany jest na takich samych zasadach jak dla innych pracowników.
Młodocianemu, który uczęszcza do szkoły należy udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych (zimowych i wakacyjnych). Tym samym kodeksowe prawo pracodawcy do ostatecznej decyzji w sprawie wykorzystania urlopu wypoczynkowego (m.in. w danym terminie) jest tu mocno ograniczone. Wynika to z tego, że akurat w przypadku młodocianych korzystanie z wolnego od pracy musi być terminowo zbieżne z wolnym od nauki. Przy czym młodocianemu także udziela się urlopu wypoczynkowego na dni robocze. Jeżeli zatem pracuje w podziale tydzień pracy, tydzień nauki, to na ten ostatni urlopu udzielić nie wolno.
Dodatkowo art. 205 § 4 K.p. stanowi, że na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, pracodawca musi udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Jeśli więc młodociany na lipiec i sierpień złoży wniosek o urlop wypoczynkowy i wniosek o urlop bezpłatny, to w sumie może mieć wolne od pracy przez całe wakacje. A nawet gdyby te ferie miały trwać dłużej niż dwa miesiące, może on ewentualnie skorzystać jeszcze z urlopu bezpłatnego na ogólnych zasadach (art. 174 K.p.).
Urlopy wypoczynkowe młodocianych wyróżniają się jeszcze tym, że mogą być udzielane zaliczkowo, na wniosek młodocianego, który nie nabył jeszcze prawa do urlopu (art. 205 § 3 K.p.). Jednak wniosek młodocianego o udzielenie urlopu zaliczkowo nie jest wiążący, pracodawca może odmówić jego udzielenia. Potwierdza to stanowisko resortu pracy zajęte na pytanie naszego Wydawnictwa (pismo z 8 maja 2017 r.), które cytowaliśmy w UiPP nr 3/2024, str. 53.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|