Gazeta Podatkowa nr 75 (2054) z dnia 18.09.2023
Urlop w systemie zadaniowym zatrudnionego na część etatu
Pracownik jest zatrudniony na pół etatu w systemie zadaniowym. Sam wyznacza dni pracy i liczbę godzin, w jakich wykona zadania w danym dniu. Przy czym niekoniecznie wykonuje on pracę przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny na dobę. Wnioski o urlop składa na dany dzień. Jak udzielać urlopu wypoczynkowego temu pracownikowi?
Pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy samodzielnie ustala swoje godziny pracy. Tym samym pracodawca nie przygotowuje dla niego stałego i z góry określonego rozkładu czasu pracy, tylko w porozumieniu z pracownikiem określa zadania do wykonania w danym okresie. Z tego względu nie ewidencjonuje się jego godzin pracy, ograniczając prowadzenie ewidencji czasu pracy do urlopów i innych nieobecności (art. 149 K.p.).
Należy dodać, że praca w systemie zadaniowym odbywa się w ramach podstawowych norm czasu pracy, tj. 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Jest to istotne z uwagi na udzielanie urlopu wypoczynkowego takiemu pracownikowi, gdyż dokonuje się tego na zasadach dotyczących ogółu pracowników. Przy czym przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego pracującemu w systemie zadaniowym konieczne jest zmniejszenie wymiaru zadań, które w miesiącu korzystania z urlopu ma dana osoba wykonać.
Jeżeli chodzi o kodeksowe zasady udzielania urlopu wypoczynkowego, to na mocy art. 1542 § 1 K.p. urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy lub niższej liczbie, jeżeli pracownika obowiązuje niższa dobowa norma czasu pracy.
Brak rozkładu czasu pracy pracownika zatrudnionego w systemie zadaniowym powoduje trudności w rozliczaniu udzielonego mu urlopu wypoczynkowego. W praktyce pracodawca, udzielając urlopu pracownikowi zatrudnionemu w systemie zadaniowym, powinien ustalić dla tego pracownika hipotetyczny rozkład czasu pracy, z równą liczbą godzin pracy w każdym dniu roboczym. W przypadku pracownika zatrudnionego na pełny etat oznacza to zmniejszenie jego puli urlopowej o 8 godzin za każdy dzień urlopu wypoczynkowego. Natomiast w odniesieniu do pracownika zatrudnionego na część etatu, którego obowiązują podstawowe normy czasu pracy, ale ma obniżony wymiar czasu pracy, jeden dzień pracy będzie obejmował proporcjonalnie obniżoną liczbę godzin pracy. Przy pracy np. na 3/4 etatu takim hipotetycznym grafikiem czasu pracy może być ustalenie 6 godzin pracy na dzień w dniach od poniedziałku do piątku. Z godzinowej puli urlopu za każdy dzień urlopowego wypoczynku należy wówczas odliczać 6 godzin.
Przykład Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu w systemie zadaniowym. Sam wyznacza dni pracy i liczbę godzin, w jakich wykona zadania w danym dniu. Nie ma on stałego rozkładu czasu pracy, tylko ustala z pracodawcą zadania do wykonania w danym miesiącu. Obowiązują go podstawowe normy czasu pracy. Pracownik wystąpił do pracodawcy o udzielenie 2 tygodni urlopu wypoczynkowego w okresie od 18 września do 1 października 2023 r. Ze względu na brak stałego rozkładu czasu pracy pracownika pracodawca ustalił hipotetyczny rozkład przewidujący, że pracownik wykonuje pracę przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny na dobę. Tym samym we wskazanym okresie wykorzysta on 10 dni urlopu po 4 godziny, co spowoduje odpisanie z jego puli urlopowej 40 godzin (niezależnie od zasady samodzielnego ustalania godzin pracy przez pracownika). Jednocześnie pracodawca zmniejszył mu wymiar zadań do wykonania w tym miesiącu w takiej proporcji, w jakiej pozostawał czas urlopu do obowiązującego wymiaru czasu pracy. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|