Gazeta Podatkowa nr 27 (1172) z dnia 2.04.2015
Udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia
Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę zawartą na czas nieokreślony. Obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik posiada sporo dni zaległych urlopów oraz urlop bieżący. Czy pracodawca może wysłać pracownika w okresie wypowiedzenia na wszystkie te urlopy?
TAK. W okresie wypowiedzenia pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy, jeżeli pracodawca mu go udzieli. Dotyczy to zarówno urlopu bieżącego, jak i zaległego.
Jak stanowi art. 1671 K.p., w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym czasie pracodawca udzieli mu urlopu. Przy czym wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru ustalonego w sposób proporcjonalny na podstawie art. 1551 K.p.
Powołany przepis nie nakazuje kategorycznie udzielenia pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia. Kwestię tę ustawodawca pozostawił do uznania pracodawcy. Oznacza to, że może on udzielić pracownikowi w czasie wypowiedzenia urlopu bieżącego i zaległego, ale nie ma takiego obowiązku. Przy czym na wykorzystanie w tym okresie urlopu pracownik nie ma wpływu. Udzielony on może zostać także wbrew jego woli. Ponadto w takiej sytuacji nie ma znaczenia, kto wypowiedział umowę o pracę, ani też, ile wynosi długość okresu wypowiedzenia. Liczba dni udzielonego urlopu nie może być jednak wyższa od dni pracy przypadających w okresie wypowiedzenia.
Jak wskazuje art. 1671 K.p. w okresie wypowiedzenia urlopy zaległe mogą być wykorzystane w przysługującym wymiarze. Natomiast urlopy bieżące tylko w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym u tego pracodawcy (art. 1551 K.p.).
Udzielenie pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia na podstawie art. 1671 K.p. dotyczy tylko wypowiedzenia definitywnego. Zasady tej nie stosuje się przy wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy lub płacy w trybie art. 42 K.p.
Należy jeszcze zaznaczyć, że gdyby pracownik pomimo przebywania na urlopie w okresie wypowiedzenia nie wykorzystał całego należnego mu urlopu, bądź pracodawca nie skierował go w tym czasie na urlop, pracownikowi z dniem rozwiązania umowy przysługuje ekwiwalent pieniężny za urlop (art. 171 § 1 K.p.).
W omawianej sytuacji pracodawca w okresie wypowiedzenia może wysłać pracownika na urlopy zaległe oraz bieżący. Urlopu bieżącego może pracownikowi udzielić tylko w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego do czasu rozwiązania stosunku pracy.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|