Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (383) z dnia 1.03.2015
Okoliczności powodujące przesunięcie lub przerwanie urlopu wypoczynkowego
Pracownik miał rozpocząć zaplanowany urlop wypoczynkowy w okresie ferii zimowych. Wcześniej przez kilka dni był niezdolny do pracy z powodu choroby stwierdzonej zaświadczeniem ZUS ZLA obejmującym pierwsze dni wypoczynku. Pracownik nie domagał się zmiany terminu udzielenia urlopu. Czy mógł go rozpocząć zgodnie z planem?
Nie. Urlopu nie udziela się na okres niezdolności do pracy, której wystąpienie przed rozpoczęciem wypoczynku skutkuje przesunięciem terminu.
Zgodnie z art. 165 K.p., jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie, w szczególności z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego na czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.
Przyjmuje się, że ten "późniejszy" termin nie powinien wykraczać poza III kwartał następnego roku kalendarzowego i należy go uzgodnić z pracownikiem.
Wyjaśniamy, iż każda usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy, również inna niż wymieniona w cytowanej normie, obliguje pracodawcę do przesunięcia terminu urlopu. W grę mogą wchodzić takie okoliczności jak sprawowanie opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, tymczasowe aresztowanie pracownika lub odbywanie przez niego kary pozbawienia wolności. Wyliczenie przyczyn w art. 165 K.p. ma charakter jedynie przykładowy. Pracodawca będzie zobligowany do przesunięcia terminu urlopu z powodu każdej nieobecność usprawiedliwionej. W myśl § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, przyczynami usprawiedliwiającymi absencję są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez niego i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
Pracownik nie ma obowiązku wnioskowania o przesunięcie terminu rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego, jeśli wystąpiła po jego stronie usprawiedliwiona absencja, a pracodawca został o niej powiadomiony. Należy wyjaśnić, że konieczność przesunięcia terminu urlopu istnieje również w przypadku, gdy pracownik tego nie żąda, a nawet jeśli domaga się udzielenia urlopu zgodnie z planem. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 listopada 1999 r. (sygn. akt I PKN 350/99, OSNP 2001/6/198) stwierdził, że pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi niezdolnemu do pracy nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy.
Przykład |
Pracownik zgodnie z planem urlopów miał rozpocząć 14-dniowy wypoczynek od 16 lutego br. Kilka dni przed wyjazdem na ferie zachorował i doręczył pracodawcy zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 12 do 18 lutego 2015 r. W tej sytuacji pracodawca (na jego wniosek) udzielił urlopu od 19 do 27 lutego. Strony uzgodniły, iż trzy dni urlopu (planowane na okres od 16 do 18 lutego) zostaną wykorzystane w innym terminie.
Kolejna norma kodeksowa reguluje kwestię przerwania już udzielonego urlopu wypoczynkowego. Według art. 166 K.p. część urlopu niewykorzystaną z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego
należy udzielić w terminie późniejszym.
Wymaga podkreślenia to, że wskazane przyczyny, jakkolwiek takie same jakie wymieniono w art. 165 K.p., nie mają charakteru przykładowego, lecz stanowią katalog zamknięty, czego konsekwencją jest to, że urlop nie ulega przerwaniu z innych przyczyn.
Zwracamy uwagę! Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, pracownik nie ma obowiązku korzystania z instytucji przerwania urlopu. Jest to bowiem uprawnienie, z którego może skorzystać dostarczając pracodawcy zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy w okresie urlopu.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|