Gazeta Podatkowa nr 11 (1156) z dnia 5.02.2015
Urlop po przejęciu pracownika z agencji pracy tymczasowej
Zatrudniamy pracowników tymczasowych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Po przepracowaniu pewnego okresu podpisujemy z nimi w naszej firmie umowę o pracę. Czy pracownikom przyjętym w czasie roku kalendarzowego, którzy mają staż poniżej 10 lat, pomniejszamy wymiar urlopu o urlop wykorzystany w agencji, czy naliczamy proporcjonalnie do końca roku?
Zasady nabywania prawa do urlopów wypoczynkowych pracowników tymczasowych reguluje ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2003 r. nr 166, poz. 1608 ze zm.). Na mocy art. 17 ust. 1 powołanej ustawy pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Jednocześnie ustawodawca zastrzegł, że urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów.
Urlop pracownika tymczasowego jest niezależny od urlopu przysługującego pracownikom na podstawie K.p. i jego wymiar jest stały. W sytuacji gdy pracownik tymczasowy po zakończeniu pracy w agencji pracy tymczasowej w tym samym roku podejmuje zatrudnienie w innym zakładzie w ramach umowy o pracę, nabywa prawo do urlopu na zasadach kodeksowych.
Należy zaznaczyć, że okres pracy w agencji pracy tymczasowej przed podjęciem pracy na umowę o pracę powiększa staż urlopowy pracownika, ale nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu przysługującego na podstawie K.p.
Przykład Z dniem 1 marca 2015 r. pracodawca zatrudni na pełny etat na czas określony do 31 grudnia 2015 r. pracownika, który przez poprzednie dwa miesiące był zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej. Za dwa miesiące pracy w agencji otrzymał on ekwiwalent za 4 dni niewykorzystanego urlopu. Pracownik ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą. Jest uprawniony do urlopu kolejnego i ma staż pracy niższy niż 10 lat. Za 10 miesięcy pracy w br. pracownik nabędzie prawo do 17 dni urlopu wypoczynkowego, tj. 10/12 × 20 dni = 16,66, po zaokrągleniu 17 dni. Gdyby pracownik miał prawo do pierwszego urlopu, to z każdym miesiącem pracy, zgodnie z art. 153 K.p., przysługiwałby mu urlop w wymiarze 1/12 z 20 dni, czyli do 1,66 dnia. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|