Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (379) z dnia 1.01.2015
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na część etatu
Jak prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na część etatu?
Przysługujący pracownikowi wymiar urlopu należy ustalić mnożąc pełny obowiązujący wymiar przez ułamek etatu, na który zatrudniony jest pracownik.
Pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu za cały rok, jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat albo 26 dni, jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do tej części, biorąc za podstawę pełny wymiar stosownie do posiadanego stażu urlopowego oraz zaokrąglając wynikający z wyliczenia ewentualny niepełny dzień urlopu w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 K.p.).
Przykład |
Pracownik legitymuje się 15-letnim stażem urlopowym. Jest zatrudniony na czas określony (od 1 stycznia 2015 r. do końca tego roku) w wymiarze 38/40 etatu. W dniu 1 stycznia 2015 r. nabył prawo do urlopu za bieżący rok w wymiarze 25 dni (38/40 x 26 dni = 24,7 dnia po zaokrągleniu 25 dni).
Warto pamiętać, że urlop wyrażony w dniach przy jego udzielaniu należy przeliczyć na godziny mnożąc wymiar przez liczbę 8 lub - jeżeli norma dobowa obejmująca pracownika jest niższa - przez liczbę odpowiadającą tej normie. Urlopu udziela się bowiem w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Przykład |
Pracownik, o którym mowa w poprzednim przykładzie, pracuje w organizacji czasu pracy po 8 godzin dziennie, z wyjątkiem piątków, kiedy zazwyczaj wykonuje pracę przez 6 godzin. Załóżmy, że pracownik wystąpi z wnioskiem o urlop na piątek 16 stycznia 2015 r. Jego pełną pulę urlopową wynoszącą 200 godzin (25 dni x 8 godz.) należy pomniejszyć o 6 godzin. Pracownikowi zostanie 24,25 dnia urlopu (200 godz. - 6 godz. = 194 godz.; 194 godz. : 8 godz. = 24,25 dnia).
Gdyby umowa pracownika miała ulec zakończeniu przed końcem roku, przysługuje mu urlop tzw. podwójnie proporcjonalny - do wielkości etatu oraz okresu zatrudnienia. Kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada wówczas 1/12 wymiaru urlopu, przy czym w tej sytuacji zarówno niepełny miesiąc kalendarzowy zatrudnienia, jak i wynikający z wyliczenia niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę (art. 1552a i 1553 K.p.).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|