Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
Proporcjonalny urlop wypoczynkowy dla pracownika młodocianego
Od 1 września 2013 r. zatrudniamy pracownika młodocianego, który kontynuuje naukę zawodu. U poprzedniego pracodawcy, u którego tę naukę rozpoczął przepracował 11 miesięcy i 12 dni, wykorzystując 22 dni urlopu. Ile dni urlopu jesteśmy zobowiązani mu udzielić, jeśli w bieżącym roku ukończył 18 lat?
Pracownik ma prawo u obecnego pracodawcy do 16 dni urlopu za pierwszy rok nauki zawodu oraz do 20 dni urlopu kolejnego.
Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat (art. 190 K.p.). Pierwszy urlop wypoczynkowy przysługuje młodocianemu z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych (art. 205 K.p.). Prawo do urlopu po rocznym okresie zatrudnienia nabywane jest niezależnie od prawa do urlopu należnego po pół roku pracy. Obydwa wymiary urlopu podlegają zsumowaniu, co pozwala młodocianemu w pierwszym roku zatrudnienia skorzystać z 38 dni urlopu wypoczynkowego (12 dni + 26 dni).
Ważne: Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych, a jeśli nie nabył jeszcze prawa do urlopu, pracodawca może na jego wniosek udzielić urlopu zaliczkowo. |
Pierwszy urlop młodocianego jest urlopem nabywanym z dołu po przepracowaniu wymaganego okresu i nie ma do niego zastosowania reguła proporcjonalności zawarta w art. 1551 K.p. dotycząca urlopu kolejnego.
Przykład |
Młodociany podjął pierwszą pracę od 1 września 2013 r. w celu nauki zawodu. Umowa została rozwiązana z dniem 30 kwietnia 2014 r.
Po upływie 6 miesięcy zatrudnienia, tj. z dniem 28 lutego 2014 r. młodociany nabył prawo do pierwszego urlopu w wymiarze 12 dni. W okresie ferii zimowych (w styczniu 2014 r.) wykorzystał 10 dni urlopu udzielonych mu zaliczkowo. Zatem miał prawo do ekwiwalentu za 2 dni urlopu wypoczynkowego (12 dni - 10 dni).
Przykład |
Młodociany w pierwszym roku nauki zawodu rozwiązał umowę o pracę z dniem 12 sierpnia 2013 r. W tym zatrudnieniu wykorzystał 22 dni urlopu wypoczynkowego. Naukę zawodu kontynuuje u kolejnego pracodawcy, u którego podjął pracę od 1 września 2013 r.
Z upływem roku pracy (co miało miejsce u obecnego pracodawcy po przepracowaniu 18 dni) młodociany nabył prawo do 26 dni urlopu należnego po roku pracy. Ponieważ z puli urlopowej za pierwszy rok pracy wynoszącej 38 dni wykorzystał 22 dni, obecny pracodawca powinien był udzielić mu 16 dni urlopu za 2013 r.
Wymiar kolejnego urlopu pracownika młodocianego wynosi 26 dni roboczych, a prawo do niego jest nabywane 1 stycznia każdego roku. Jednak w roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, ma już tylko prawo do urlopu w niższym wymiarze wynoszącym 20 dni roboczych.
Przykład |
Od 1 września 2013 r. pracodawca zatrudnia pracownika młodocianego urodzonego 24 października 1996 r. Był to jego drugi rok nauki zawodu (wcześniej pracował w innym zakładzie).
Z dniem 1 stycznia 2014 r. młodociany nabył prawo do urlopu kolejnego. Wymiar tego urlopu wynosi 20 dni, ponieważ jest to rok kalendarzowy, w którym stanie się on osobą pełnoletnią.
W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem młodocianym, uprawnionym do urlopu kolejnego, przysługuje mu u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania zatrudnienia, chyba że wcześniej wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Do urlopu proporcjonalnego należy zastosować przepisy art. 1551 § 1 pkt 1 i 2 K.p.
Przykład |
Młodociany w drugim roku nauki zawodu wypowiedział umowę o pracę ze skutkiem na 31 lipca br. W styczniu br. podczas ferii zimowych wykorzystał 8 dni urlopu, a w okresie wypowiedzenia chorował. We wrześniu br. pracownik ukończy 18 lat.
Wymiar proporcjonalnego urlopu za przepracowanych 7 miesięcy wynosił 12 dni (7/12 x 20 dni = 11,66 dnia, po zaokrągleniu 12 dni). Wobec wykorzystania 8 dni urlopu wypłacono młodocianemu ekwiwalent za 4 dni urlopu wypoczynkowego.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|