Gazeta Podatkowa nr 78 (1015) z dnia 30.09.2013
Prawo do urlopu w wyższym wymiarze
Pracownica do 15 sierpnia 2013 r. miała wymiar urlopu wynoszący 20 dni. Po tej dacie przysługuje jej 26 dni urlopu. Ile dni urlopu powinna wykorzystać w całym 2013 r., jeżeli jej zatrudnienie wykracza poza ten rok? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 761527)
Pracowników obowiązują dwa wymiary urlopu w zależności od posiadanego stażu pracy. W myśl art. 154 § 1 K.p. (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Po osiągnięciu stażu wynoszącego co najmniej 10 lat pracownik nabywa prawo do wyższego wymiaru urlopu. W zależności od momentu, w którym to następuje, może mu przysługiwać urlop uzupełniający lub od razu pełny, wyższy wymiar urlopu. Urlop uzupełniający przysługuje pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze (art. 158 K.p.). Natomiast pracownik, który nie wykorzystał urlopu za dany rok i osiągnął 10-letni staż pracy, ma od razu prawo do urlopu w wyższym wymiarze, a nie do urlopu uzupełniającego.
Należy przy tym zaznaczyć, że urlopu uzupełniającego nie obniża się w sposób proporcjonalny, jeżeli zatrudnienie pracownika ma trwać cały rok. Ponadto do zasad ustalania proporcjonalnego urlopu, gdy pracownik nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu, odnosi się § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu… (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.). Stanowi on, że wymiar proporcjonalnego urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.
W omawianej sytuacji, jeżeli zatrudnienie pełnoetatowej pracownicy obejmuje cały 2013 r. i w sierpniu br. nabyła ona prawo do wyższego wymiaru urlopu, to w całym 2013 r. przysługuje jej 26 dni urlopu. Nabycie prawa do takiej puli urlopu jest niezależne od tego, czy pracodawca miał obowiązek udzielić jej urlopu uzupełniającego, czy od razu nabyła prawo do wyższego wymiaru urlopu.
Przykład Pracownica pełnoetatowa w sierpniu 2013 r. osiągnęła 10-letni okres zatrudnienia. Cały tegoroczny urlop w wymiarze 20 dni wykorzystała już w lipcu br. Ze względu na wykorzystanie tegorocznego urlopu, pracownica po osiągnięciu 10-letniego stażu pracy nabyła prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|