Gazeta Podatkowa nr 62 (999) z dnia 5.08.2013
Urlop należy wykorzystać do końca umowy
Pracownik złożył 2-tygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę, w czasie którego zachorował. Z tego powodu nie wykorzystał całego urlopu wypoczynkowego. Zaproponował dotychczasowemu pracodawcy, aby mógł wykorzystać ten urlop u nowego pracodawcy. Czy niewykorzystany urlop z poprzedniego zakładu może "przejść" z pracownikiem do nowego miejsca pracy?
Nie ma możliwości, aby pracownik u kolejnego pracodawcy wykorzystał niezrealizowany urlop z poprzedniego miejsca pracy.
Przepisy prawa pracy dotyczące urlopów wypoczynkowych pracowników wyraźnie wskazują na obowiązek udzielania tych urlopów w naturze, w okresie zatrudnienia. Dopiero w razie niewykorzystania urlopu lub jego części do momentu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, możliwa jest wypłata ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Tylko porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w naturze w czasie pozostawania pracownika w zatrudnieniu na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą, bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą, zwalnia od wypłaty ekwiwalentu. Tak wynika z art. 171 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Jeżeli jednak następuje definitywne rozstanie pracownika z pracodawcą i podwładnemu pozostał niewykorzystany urlop, to dotychczasowy pracodawca ma obowiązek się z niego rozliczyć w ostatnim dniu zatrudnienia, wypłacając stosowny ekwiwalent.
Należy przy tym zaznaczyć, że jeżeli do rozwiązania stosunku pracy dochodzi w trakcie roku, to wypłacany ekwiwalent za niewykorzystany urlop dotyczy tylko urlopu przysługującego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u danego pracodawcy, pomniejszonego o liczbę dni wykorzystanego urlopu. Oznacza to, że każdy pracodawca rozlicza się z pracownikiem z tej części urlopu, która przysługuje pracownikowi u danego pracodawcy stosownie do okresu zatrudnienia.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|