Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (342) z dnia 10.06.2013
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia stosunku pracy
Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany skorzystać z dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności? Czy prawo decydowania o wykorzystaniu urlopu w tym okresie przysługuje jedynie pracodawcy, czy również pracownikowi? Nadmieniamy, że nie chodzi o tzw. urlop na żądanie.
Prawo do jednostronnego, wiążącego wskazania terminu wykorzystania urlopu wypoczynkowego w trakcie biegnącego wypowiedzenia służy jedynie pracodawcy. Nie wyłącza to możliwości wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie przez pracownika. Skorzystanie z uprawnienia w tym trybie wymaga jednak akceptacji pracodawcy. Wobec braku odmiennych regulacji dotyczy to całego urlopu wypoczynkowego, a więc zarówno przysługującego za bieżący rok, jak i zaległego, uzupełniającego, czy dodatkowego, niezależnie od tytułu, z którego przysługuje.
Co do zasady, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, a w razie jego braku na podstawie indywidualnych uzgodnień pracodawcy z każdym pracownikiem z osobna. Pracodawca jest związany wnioskami pracowników w zakresie terminów urlopów w przypadku:
- urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 K.p.),
- urlopu w okresie ferii szkolnych młodocianego uczęszczającego do szkoły (art. 205 § 3 K.p.),
- urlopu na żądanie (art. 1672 K.p.).
Natomiast pracodawca ma możliwość wydania wiążącego polecenia w sprawie wykorzystania urlopu wypoczynkowego w zasadzie w jednej tylko sytuacji, tj. w czasie wypowiedzenia umowy o pracę.
Ważne: W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący urlop wypoczynkowy, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli tego urlopu (art. 1671 K.p.). |
Przepis nie wskazuje przy tym ani rodzaju umowy, która ma ulec rozwiązaniu w wymienionym trybie, ani strony która dokonała wypowiedzenia, a to oznacza, że pracodawca posiada prawo wiążącego polecenia wykorzystania urlopu niezależnie od tych okoliczności. Pracownik może jedynie wnioskować o urlop w tym okresie. Co istotne, w powyższym przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, należy ustalić proporcjonalnie do okresu pracy.
Przechodząc do rodzaju urlopu, który może być udzielony w okresie wypowiedzenia, to również w tym względzie przepis nie wprowadza żadnych ograniczeń, odnosząc się ogólnie do urlopu wypoczynkowego. Obejmuje zatem wszystkie urlopy posiadające taki status, w tym dodatkowy urlop wypoczynkowy przykładowo:
- z tytułu niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym,
- należny weteranowi oraz weteranowi poszkodowanemu,
- przysługujący kombatantowi oraz osobie, działalność której jest uznana za równorzędną z działalnością kombatancką, a także osobie, która podlegała represjom wojennym i okresu powojennego.
Przykład |
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym jest uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego oraz 10 dni urlopu z tytułu niepełnosprawności. W końcu kwietnia br. wypowiedział stosunek pracy zawarty na czas nieokreślony. Pracownik dysponuje kilkunastoma dniami urlopu zaległego. Pracodawca w czasie wypowiedzenia, który wynosi w rozpatrywanym przypadku 3 miesiące (pracownik posiada 6-letni staż zakładowy) może udzielić według swojego uznania całego urlopu zaległego oraz 21 dni urlopu bieżącego [(26 dni + 10 dni) x 7/12]. Urlop ten może być także udzielony na wniosek pracownika, jednak, o ile nie został wcześniej zaplanowany, wymaga to zgody pracodawcy.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|