Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (338) z dnia 10.04.2013
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego radcy prawnemu
Radca prawny jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 1/2 etatu. Strony umowy ustaliły, że tygodniowy czas pracy radcy prawnego w biurze pracodawcy wynosi 12 godzin. Ile godzin należy odpisać z jego puli urlopowej udzielając tygodniowego urlopu, a ile jeżeli urlop będzie udzielany na pojedyncze dni w tygodniu?
Generalnie radca prawny korzysta z urlopu wypoczynkowego na takich samych zasadach jak wszyscy inni pracownicy, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa urlopowego. Pewne odrębności, jeśli występują, to wiążą się z organizacją jego czasu pracy, przy czym radcę prawnego zatrudnionego na pełen etat obowiązują takie same normy czasu pracy jak pozostałych pracowników, tj. 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym przeciętnie tygodniu pracy. Organizację czasu pracy radcy prawnego regulują przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 10, poz. 65 z późn. zm.). Zgodnie z art. 18 ustawy do czasu pracy radcy prawnego zalicza się nie tylko pracę wykonywaną w siedzibie pracodawcy, co nie może stanowić mniej niż 2/5 czasu pracy ustalonego w umowie, ale również czas niezbędny do załatwiania spraw poza tą siedzibą, w szczególności w sądach i innych organach oraz czas przygotowania się do tych czynności, co powinno stanowić brakującą część tego czasu. Przy zatrudnieniu na pełen etat jest to tygodniowo minimum 16 godzin pracy w siedzibie pracodawcy (2/5 x 40 godz.), a na 1/2 etatu 8 godzin pracy (2/5 x 20 godz.). Czas ten może być wydłużony w zależności od potrzeb pracodawcy.
Ważne: Czas pracy radcy prawnego w lokalu jednostki organizacyjnej nie może być krótszy niż dwie piąte czasu pracy ustalonego w zawartej z radcą prawnym umowie (art. 18 ust. 2 ustawy o radcach prawnych). |
Niezależnie od przyjętego rozkładu czasu pracy czas pracy radcy prawnego zatrudnionego w pełnym wymiarze obejmuje kolejne dni robocze tygodnia (z wyłączeniem jedynie dni wolnych od pracy wynikających w pięciodniowego tygodnia pracy), bez względu na to, czy są to dni, w które radca świadczy pracę w siedzibie pracodawcy, czy poza tą siedzibą.
Przykład |
W firmie zatrudniony jest radca prawny na pełen etat. Zgodnie z umową wykonuje on obowiązki w siedzibie pracodawcy od poniedziałku do środy po 6 godzin, łącznie 18 godzin (3 x 6 godz.).
Radca prawny zatrudniony na pełen etat pozostaje w dyspozycji pracodawcy przez 40 godzin tygodniowo (przeciętnie), z czego w siedzibie pracodawcy co najmniej przez 16 godzin (2/5 x 40 godz.) tygodniowo. Ponieważ w danym przypadku radca wykonuje pracę w siedzibie pracodawcy przez 18 godzin powinien wskazać, w które dni tygodnia wypracowuje pozostałe 22 godziny (40 godz. - 18 godz.).
Udzielając urlopu radcy prawnemu pracodawca uwzględnia jego rozkład czasu pracy obejmujący zarówno dni i godziny świadczenia pracy w siedzibie pracodawcy oraz wskazane przez radcę prawnego dni i godziny wykonywania pracy poza tą siedzibą. Radcom prawnym, tak jak wszystkim pracownikom, udziela się urlopu w dni, które są dla nich dniami pracy, zgodnie z obowiązującym ich rozkładem czasu pracy (art. 1542 § 1 K.p.) i bez względu na to, czy mają obowiązek w poszczególnych dniach wykonywać pracę w siedzibie pracodawcy, czy też poza nią.
Przykład |
Radca prawny zatrudniony na 1/2 etatu świadczy pracę we wtorki, środy i piątki (w sumie 20 godz. tygodniowo), z tym że w siedzibie pracodawcy pracuje we wtorki (4 godz.) i w piątki (8 godz.). Pozostały czas wypracowuje w środy poza siedzibą pracodawcy.
Przy zatrudnieniu w podanym wymiarze jest uprawniony do 13 dni urlopu (1/2 x 26 dni), czyli 104 godzin (13 dni x 8 godz.). Urlopu należy udzielać na uzgodnione dni pozostawania w dyspozycji pracodawcy (tutaj wtorki - 4 godz., środy - 8 godz. i piątki - 8 godz.).
Przykład |
Pracodawca zatrudnia radcę prawnego na 1/4 etatu, który zwykle składa wniosek o urlop tylko na dni wyznaczone jako dni pracy w siedzibie pracodawcy (1 dzień w tygodniu 4 godz.).
Radca prawny zatrudniony na 1/4 etatu powinien pozostawać w dyspozycji pracodawcy przez średnio 10 godzin w tygodniu (1/4 etatu x 40 godz.). Przy zatrudnieniu w podanym wymiarze jest uprawniony do 7 dni urlopu (1/4 x 26 dni), czyli 56 godzin (7 dni x 8 godz.). Urlopu należy udzielać na uzgodnione dni pozostawania w dyspozycji pracodawcy obejmujące w tygodniu przeciętnie 10 godzin.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|