Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (482) z dnia 10.04.2019
Urlop wypoczynkowy po powrocie z urlopu bezpłatnego
Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który korzystał z urlopu bezpłatnego na przełomie dwóch miesięcy kalendarzowych?
Zasady ustalania urlopu wypoczynkowego po skorzystaniu z określonego co do długości urlopu bezpłatnego reguluje art. 1552 § 1 K.p. Pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego, przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym:
- do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego albo
- do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Regulacja ta ma zastosowanie w sytuacji, gdy pracownik 1 stycznia danego roku korzysta z urlopu bezpłatnego, który trwa co najmniej miesiąc, po czym wraca do pracy. Wymiar urlopu wypoczynkowego należy wówczas ustalić uwzględniając dyspozycję art. 1552a K.p.
Przy ustalaniu wymiaru proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego miesiąc pracy odpowiada 1/12 z pełnego wymiaru, a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 1-2 K.p.).
Przykład |
Pracownik legitymujący się 10-letnim stażem urlopowym korzystał z urlopu bezpłatnego od 1 lipca 2018 r. do 15 lutego 2019 r. Po powrocie do pracy złożył wypowiedzenie, które upłynie 31 maja 2019 r. Za bieżący rok pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia, tj. czterech miesięcy po zaokrągleniu, czyli do 9 dni (4/12 x 26 dni = 8,66 dnia, po zaokrągleniu 9 dni).
Urlopu wypoczynkowego za bieżący rok w ogóle nie nabywa pracownik, który skorzystał z urlopu bezpłatnego na przełomie lat i nie powrócił po nim do pracy. Potwierdza to uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego - zasada prawna z 25 września 1980 r. (sygn. akt V PZP 2/80, OSNC 1981/4/46), w której czytamy, że: "(...) W razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy w czasie bezpłatnego urlopu udzielonego na podstawie art. 174 § 1 K.p., a trwającego dłużej niż miesiąc, pracownikowi niewykonującemu pracy od dnia 1 stycznia z powodu urlopu bezpłatnego nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego za rok kalendarzowy, w którym ustało zatrudnienie, a zatem i prawo do ekwiwalentu za ten urlop. (...)".
Przykład |
Zakładamy, że pracownik, o którym mowa w poprzednim pytaniu, złożył ofertę w sprawie rozwiązania umowy za porozumieniem stron z końcem urlopu bezpłatnego oraz że została ona przyjęta. Za 2019 r. nie nabył on prawa do urlopu wypoczynkowego.
W sytuacji, gdy nieobecność spowodowana urlopem bezpłatnym trwającym co najmniej miesiąc przypada na okres po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego na dany rok i następuje powrót zainteresowanego do pracy w tym samym roku, to wymiar jego urlopu wypoczynkowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed urlopem bezpłatnym pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1552 § 2 K.p.). Liczbę miesięcy trwającego nieprzerwanie urlopu bezpłatnego, która obniża pulę wypoczynku należy obliczać według zasad potocznych (por. postanowienie SN z 11 grudnia 2009 r., sygn. akt II PK 223/09). To, że urlop ten przypada na przełomie miesięcy nie ma tu znaczenia (w tym przypadku nie przewidziano reguły zaokrągleń).
Przykład |
Pracownik zatrudniony na czas określony do końca bieżącego roku, w dniu 1 stycznia 2019 r. nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. W okresie od 16 stycznia do 25 lutego br. (1 miesiąc i 10 dni), korzystał z urlopu bezpłatnego. To pozwala na obniżenie urlopu wypoczynkowego o 1/12 wymiaru. Przyjmując, że dotychczas z niego nie korzystał, pula uprawnienia po proporcjonalnym obniżeniu wynosi 24 dni (26 dni - 26 dni x 1/12 = 23,83 dnia, po zaokrągleniu 24 dni).
Przykład |
Przyjmujemy, że pracownik z poprzedniego przykładu korzysta z urlopu bezpłatnego od 8 lutego do 30 kwietnia 2019 r. (2 miesiące i 23 dni), a wcześniej, od 2 stycznia do 6 lutego br. przebywał na urlopie wypoczynkowym, wykorzystując 26 dni. Pracodawca nie będzie mógł obniżyć tegorocznego urlopu wypoczynkowego o 2/12, gdyż urlop ten został już wykorzystany.
Zwracamy uwagę! Jeżeli okresy nieobecności obniżające urlop wypoczynkowy obejmują części miesięcy kalendarzowych, przy proporcjonalnym obniżeniu wymiaru tego urlopu za 1 miesiąc uważa się łącznie 30 dni (§ 2 rozporządzenia urlopowego). Ze względu na użycie w tym przepisie liczby mnogiej (okresy), znajduje on zastosowanie w przypadku więcej niż jednego okresu nieobecności. Przykładowo, gdyby urlop bezpłatny trwał od 5 do 20 stycznia oraz od 5 do 20 lutego, co dałoby 32 dni, to urlop wypoczynkowy podlegałby obniżeniu o 1/12 wymiaru.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|