Gazeta Podatkowa nr 49 (1299) z dnia 20.06.2016
Wymiar urlopu dla zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy
Pracownik zatrudniony na 3/4 etatu ma staż pracy wynoszący 15 lat. Świadczy on pracę przez pięć dni w tygodniu po 6 godzin dziennie. Ile dni urlopu przysługuje mu w ciągu roku kalendarzowego?
Wymiar urlopu pracownika nie zależy od rozkładu jego czasu pracy, tylko od wymiaru etatu, w jakim jest on zatrudniony. Rozkład czasu pracy ma za to wpływ na realną liczbę dni urlopowego wypoczynku wykorzystanego przez pracownika, gdyż urlopu udziela się na dni jego pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, biorąc za podstawę wymiar urlopu przysługujący mu z tytułu posiadanego stażu pracy. Tak wynika z art. 154 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Wynikający z przeliczeń niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Przy czym wymiar urlopu niepełnoetatowca nie może przekroczyć wymiaru urlopu wskazanego w art. 154 § 1 K.p. wynoszącego:
- 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni - jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
W podany sposób należy więc ustalać wymiar urlopu dla zatrudnionego na część etatu. Przykładowo pracownik zatrudniony na 2/3 etatu przez cały rok, który ma staż pracy:
- krótszy niż 10 lat - jest uprawniony do rocznego urlopu w wymiarze 14 dni, tj. 20 dni × 2/3 etatu = 13,33, po zaokrągleniu 14 dni; 14 dni × 8 godz. = 112 godz.,
- wynoszący co najmniej 10 lat - jest uprawniony do rocznego urlopu w wymiarze 18 dni, tj. 26 dni × 2/3 etatu = 17,33, po zaokrągleniu 18 dni; 18 dni × 8 godz. = 144 godz.
Jak wskazuje powyższe wyliczenie, wymiar urlopu pracownika zatrudnionego przez cały rok na 2/3 etatu nie przekracza wymiaru 20 ani 26 dni rocznie.
Od wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi należy jednak odróżnić faktyczną liczbę dni wolnych, w ciągu których pracownik wykorzysta swój urlop. Liczba ta zależy właśnie od rozkładu czasu pracy danego pracownika. W myśl art. 1542 K.p., urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z ustalonym dla niego rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy. Natomiast jeżeli pracownika obowiązuje niższa norma dobowa czasu pracy, to należy go przeliczyć na godziny według tej niższej normy.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego w godzinach oznacza, że pracownik może skorzystać z więcej niż 26 dni urlopowego wypoczynku i nie będzie to niezgodne z przepisami prawa urlopowego. Przykładowo, pracownik o ponad 10-letnim stażu pracy, który jest zatrudniony na 1/8 etatu przez cały rok i wykonuje pracę po 1 godzinie na dobę, w ciągu roku ma prawo do 4 dni urlopu, zgodnie z wyliczeniem:
- 26 dni × 1/8 etatu = 3,25, po zaokrągleniu 4 dni;
- 4 dni × 8 godz. = 32 godz.
Jednak ze względu na to, że wykonuje on pracę po 1 godzinie na dobę, to faktycznie skorzysta z 32 dni wypoczynku. Przy czym wskazana zwyżka dni wolnych jest następstwem zaokrąglenia wymiaru urlopu pracownika do pełnych dni na podstawie art. 154 § 2 K.p.
Przykład Pracownik legitymujący się 15-letnim stażem urlopowym jest zatrudniony na czas nieokreślony na 3/4 etatu. Za pełny rok przysługuje mu urlop w wymiarze 20 dni, tj.:
Pracując po 6 godzin na dobę faktycznie skorzysta z 26,7 realnych dni wolnych, tj. 160 godz. : 6 godz. Gdyby jednak wykonywał pracę po 8 godzin na dobę, tych faktycznych dni wolnych byłoby mniej. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|