Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (412) z dnia 10.05.2016
Urlop wypoczynkowy po wypowiedzeniu umowy o pracę
Pracownik w lutym br. wykorzystał cały urlop wypoczynkowy, a w marcu br. wypowiedział stosunek pracy. Umowa uległa rozwiązaniu z końcem kwietnia 2016 r. Czy powinien zwrócić wynagrodzenie za część urlopu wypoczynkowego?
Nie. Brak jest podstaw prawnych do dochodzenia zwrotu kosztów wykorzystanego urlopu wypoczynkowego.
W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w tym roku, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1551 § 1 pkt 1 K.p.). W opisanym przypadku pracownik wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikało to z okresu zatrudnienia. Wykorzystanie wyższej puli urlopowej wpłynie co najwyżej na wymiar urlopu u nowego pracodawcy. U kolejnego pracodawcy pracownikowi przysługuje bowiem urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego (w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku) albo proporcjonalnym do okresu zatrudnienia (w sytuacji zatrudnienia na czas krótszy). Przy czym pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy wykorzystał w ciągu roku kalendarzowego urlop w wyższym wymiarze niż proporcjonalnie do okresu przepracowanego, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze.
Ważne: Łączny wymiar urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców. |
Przykład |
Pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego. W okresie od 25 stycznia do 29 lutego 2016 r. (26 dni roboczych) skorzystał z urlopu, a 1 marca br. złożył wypowiedzenie umowy, które biegło do 30 kwietnia br. Od 1 maja 2016 r. podjął zatrudnienie w nowej firmie w ramach umowy o pracę na czas określony (2 lata). Pracownik w nowym miejscu pracy nabędzie prawo do urlopu 1 stycznia 2017 r. za ten rok.
Zwracamy uwagę! Informację o urlopie wypoczynkowym wykorzystanym przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, pracodawca zamieszcza w treści świadectwa pracy. Służy ona do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy w nowym zatrudnieniu.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|