Gazeta Podatkowa nr 15 (1265) z dnia 22.02.2016
Wymiar urlopu przy umowie kończącej się w trakcie roku
Pracownik jest zatrudniony na czas określony od 2015 r. do końca sierpnia 2016 r. Przysługuje mu urlop w wymiarze 26 dni. Czy może te 26 dni urlopu wykorzystać z góry w całości na przełomie lutego i marca br.?
NIE. Może wykorzystać tylko urlop w wymiarze przysługującym mu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w roku rozwiązania stosunku pracy, czyli tylko za 8 miesięcy (licząc od stycznia do sierpnia br.).
Pracownik pozostając w zatrudnieniu w pierwszym dniu 2016 r. nabył prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jednakże podlega on proporcjonalnemu zmniejszeniu do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy. Jak bowiem stanowi art. 1551 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi u dotychczasowego pracodawcy przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.
Zatem, jeżeli z góry znana jest data rozwiązania umowy o pracę w danym roku kalendarzowym, pracodawca może ustalić wymiar urlopu pracownika tylko w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy. W takim też wymiarze pracownik może wykorzystać należny mu urlop, nawet w całości na początku roku.
Natomiast gdy zatrudnienie obejmuje pełny rok kalendarzowy, pracownik w pierwszym dniu zatrudnienia w tym roku nabywa prawo do całego wymiaru kolejnego urlopu (przy zatrudnieniu na pełny etat) i może go wtedy wykorzystać także w całości na początku roku. W takiej sytuacji, nawet gdy zatrudnienie ustanie w trakcie roku, a pracownik wykorzysta urlop w wyższym wymiarze niż przysługiwał mu proporcjonalnie do okresu przepracowanego, u kolejnego pracodawcy przysługuje mu urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Przy czym łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców (art. 1551 § 2 K.p.).
W omawianej sytuacji, pełnoetatowy pracownik za okres zatrudnienia przypadający od 1 stycznia do 31 sierpnia 2016 r. jest uprawniony do urlopu kolejnego w wymiarze 18 dni, tj. 26 dni × 8/12 = 17,33, po zaokrągleniu 18 dni. Tylko tyle dni urlopu może wykorzystać do końca obecnego zatrudnienia, nawet jednorazowo.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|