Gazeta Podatkowa nr 97 (1242) z dnia 3.12.2015
Urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy
Pracownik był zatrudniony od stycznia do kwietnia 2015 r. u poprzedniego pracodawcy i wykorzystał w tym zatrudnieniu 10 dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 listopada br. podjął zatrudnienie w nowej firmie. Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje mu u obecnego pracodawcy, jeżeli ma staż wynoszący ponad 10 lat? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 966220)
Uprawnienia urlopowe pracownika należy ustalić odrębnie u każdego pracodawcy, zgodnie z art. 1551 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
W myśl art. 1551 § 1 K.p. w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
- u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
- u kolejnego pracodawcy w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż proporcjonalny do przepracowanych miesięcy, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców (art. 1551 § 2 K.p.).
Przy ustalaniu urlopu w wymiarze proporcjonalnym, na mocy art. 1552a K.p. kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 K.p. Ponadto przepis ten nakazuje zaokrąglanie niepełnego kalendarzowego miesiąca pracy w górę do pełnego miesiąca. Przewiduje też, że jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.
Natomiast zgodnie z art. 1553 K.p., przy ustalaniu urlopu w wymiarze proporcjonalnym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
W podanej sytuacji obecny pracodawca powinien ustalić uprawnienia urlopowe pracownika proporcjonalnie do okresu pracy w tym roku, zgodnie z podanymi przepisami. W razie gdy pracownik u poprzedniego pracodawcy wykorzystał większą liczbę dni urlopu niż przysługiwała mu ze względu na okres zatrudnienia, to powinien odpowiednio obniżyć liczbę dni urlopu.
Przykład Pracownik wykonywał pracę na pełny etat od stycznia do kwietnia 2015 r. W okresie tego zatrudnienia wykorzystał 10 dni urlopu, choć przysługiwało mu 9 dni urlopu, tj. 26 dni × 4/12 = 8,66, po zaokrągleniu 9 dni urlopu. Ma staż wynoszący ponad 10 lat. W aktualnym zatrudnieniu trwającym od 1 listopada 2015 r. na czas nieokreślony przysługuje mu 5 dni urlopu, tj. 26 dni × 2/12 = 4,33, po zaokrągleniu 5 dni. Obecny pracodawca ma obowiązek ograniczenia pracownikowi liczby dni urlopu. W bieżącym roku u obydwu pracodawców przysługiwało pracownikowi 14 dni urlopu (9 dni + 5 dni). Ze względu na fakt, że u poprzedniego pracodawcy wykorzystał on o 1 dzień więcej urlopu niż należny, u obecnego pracodawcy może wykorzystać tylko 4 dni urlopu, tj. (9 dni + 5 dni) - 10 dni wykorzystane u poprzedniego pracodawcy = 4 dni. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|