Gazeta Podatkowa nr 96 (1658) z dnia 2.12.2019
Urlop kodeksowy po zakończeniu zawodowej służby wojskowej
W marcu 2019 r. zatrudniliśmy pracownika, który do końca stycznia br. odbywał zawodową służbę wojskową. W świadectwie służby, które nam przedłożył, widnieje zapis, że został w całości rozliczony z przysługującego mu w 2019 r. urlopu wypoczynkowego (wypłacono mu ekwiwalent za 41 dni urlopu). Czy w naszej firmie pracownikowi należy się urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w 2019 r.?
NIE. Urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi z tytułu odbywania zawodowej służby wojskowej wyczerpuje jego uprawnienia urlopowe za 2019 r. Pracodawca, który zatrudnił pracownika w marcu br., nie ma podstaw do udzielenia mu urlopu wypoczynkowego w proporcji do okresu zatrudnienia w jego firmie w tym roku. Prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego pracownik nabędzie dopiero z dniem 1 stycznia 2020 r., o ile będzie w tym dniu pozostawał w zatrudnieniu.
Żołnierze zawodowej służby wojskowej mają prawo do urlopu wypoczynkowego przyznawanego na podstawie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 330 ze zm.). Żołnierze tej służby otrzymują corocznie urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych (art. 61 powołanej ustawy). Oprócz urlopu wypoczynkowego w wymiarze podstawowym żołnierzowi zawodowemu przysługuje kilka urlopów dodatkowych, udzielanych w określonych okolicznościach. Przykładowo, żołnierz zawodowy zajmujący stanowisko służbowe pracownika naukowego czy naukowo-dydaktycznego otrzymuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 12 dni. Urlop dodatkowy przysługuje też żołnierzowi pełniącemu zawodową służbę wojskową w warunkach szkodliwych dla zdrowia, przy przekroczonych najwyższych dopuszczalnych stężeniach lub natężeniach czynników szkodliwych.
Okres pełnienia zawodowej służby wojskowej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Suma urlopów dodatkowych i urlopu podstawowego w wymiarze 26 dni znacznie przewyższa maksymalny wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego na podstawie Kodeksu pracy. Z tych względów urlop wypoczynkowy dla wojskowego wyczerpuje uprawnienia urlopowe pracownika w roku zakończenia służby. Stanowi o tym art. 121 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, z którego wynika, że były żołnierz zawodowy, który podjął pracę w roku kalendarzowym, w którym nastąpiło jego zwolnienie z zawodowej służby wojskowej, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w następnym roku kalendarzowym.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|