Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (494) z dnia 10.10.2019
Udzielanie urlopu wypoczynkowego pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnym
Zatrudniamy pracowników w systemie równoważnym, którzy wykonują pracę w różnych dniach i godzinach. Jak udzielać im urlopów wypoczynkowych?
Urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 K.p.).
Pracownicy zatrudnieni w systemie równoważnym mają w harmonogramach wyznaczone różne dni świadczenia pracy, które mogą przewidywać zróżnicowane wymiary. Jak wynika z art. 1542 § 2 K.p., przy udzielaniu urlopu jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy. Natomiast liczba godzin wykorzystanego urlopu zależy od harmonogramu i wymiaru godzin jakie pracownik ma do przepracowania w danym dniu.
Przykład |
Pracodawca zatrudnia pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, w tym kilku w systemie równoważnym (przy pilnowaniu). Każdemu z nich przysługuje pula urlopu zależna od stażu pracy i wynosi:
- 20 dni, a w przeliczeniu 160 godzin, dla pracowników legitymujących się stażem urlopowym krótszym niż 10 lat,
- 26 dni, a w przeliczeniu 208 godzin, dla pracowników legitymujących się stażem urlopowym wynoszącym co najmniej 10 lat.
Załóżmy, że pracownicy (A i B) uprawnieni do urlopu w wymiarze 26 dni skorzystali z 14-dniowego wypoczynku w okresie od 3 do 16 września br. Harmonogram pierwszego z nich przewidywał w tym czasie 4 dni pracy po 14 godzin i dwa dni pracy po 8 godzin, a drugiego - 5 dni pracy po 12 godzin. Pula urlopu wynosząca dla każdego z nich 208 godzin została pomniejszona odpowiednio o 72 godziny (4 dni x 14 godz. + 2 dni x 8 godz.) i o 60 godzin (5 dni x 12 godz.).
Opisane reguły stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin (np. wobec pracowników legitymujących się umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, pracowników podmiotów leczniczych). W tej sytuacji liczbę godzin urlopu należnego stanowi iloczyn liczby dni urlopu oraz obowiązującej normy dobowej.
Przykład |
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Legitymuje się on stażem urlopowym krótszym niż 10 lat. Pracownik ten jest objęty sztywną normą dobową wynoszącą 7 godzin. Jego pula urlopowa wynosi 140 godzin (20 dni x 7 godz.). Gdyby legitymował się 10-letnim stażem urlopowym, to pula urlopowa wynosiłaby 182 godziny (26 dni x 7 godz.).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|