Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 23 (1030) z dnia 10.08.2019
Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym
1) Pracownica w okresie od 1 marca do 30 kwietnia 2019 r. przebywała na urlopie wychowawczym. Czy ma prawo do pełnego wymiaru urlopu za bieżący rok?
Tak. W sytuacji wskazanej w pytaniu wymiar urlopu wypoczynkowego za 2019 r. nie ulega proporcjonalnej redukcji. |
Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze uzależnionym od posiadanego przez niego stażu pracy - 26 dni, gdy legitymuje się stażem urlopowym wynoszącym co najmniej 10 lat albo 20 dni, przy stażu krótszym niż 10 lat. Wskazany wymiar urlopu w określonych okolicznościach ulega jednak proporcjonalnemu pomniejszeniu.
Zgodnie z art. 1552 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.), pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
- tymczasowego aresztowania,
- odbywania kary pozbawienia wolności,
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy
- przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca tego roku albo w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca roku kalendarzowego.
Jeżeli któryś z wymienionych okresów niewykonywania pracy - z wyjątkiem urlopu wychowawczego - przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym (tj. po dniu 1 stycznia danego roku), wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1552 § 2 K.p.). Korzystanie w danym roku kalendarzowym z urlopu wychowawczego już po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok nie skutkuje więc obniżeniem wymiaru urlopu w tym roku (patrz: przykład).
Przykład
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony planuje skorzystać z urlopu wychowawczego w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 r. W dniu 1 stycznia 2019 r. nabyła już prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego za ten rok i skorzystanie z urlopu wychowawczego nie spowoduje jego proporcjonalnej redukcji. |
2) Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony od listopada 2017 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Przed jego rozpoczęciem wykorzystała część należnego jej urlopu wypoczynkowego za 2017 r. Urlop wychowawczy zakończy się w połowie października br. i pracownica wróci do pracy. Jak wyglądają jej uprawnienia urlopowe za lata, na które przypadał urlop wychowawczy?
Generalnie za czas urlopu wychowawczego pracownikowi nie przysługuje urlop wypoczynkowy. Prawo do urlopu wypoczynkowego może jednak wystąpić w roku rozpoczęcia lub zakończenia urlopu wychowawczego. Jeżeli pracownik rozpoczął urlop wychowawczy po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok (tj. po 1 stycznia danego roku), wówczas urlop wypoczynkowy za ten rok przysługuje mu w pełnym wymiarze. Pracodawca nie ma podstaw, aby dokonać jego proporcjonalnego obniżenia o okres korzystania z urlopu wychowawczego. Natomiast za lata, które w całości objęte są urlopem wychowawczym, tj. gdy pracownik przebywa na tym urlopie w dniu 1 stycznia danego roku i w tym roku nie wraca do pracy, urlop wypoczynkowy się nie należy. W razie powrotu pracownika do pracy po urlopie wychowawczym, który trwał 1 stycznia tego roku, wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia pozostałego do końca roku.
Należy nadmienić, że przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 pełnego wymiaru. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 1-2 K.p.).
Przykład
Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, z tym zastrzeżeniem, że w dniu 1 stycznia 2017 r. nie wystąpiła żadna z nieobecności wskazanych w art. 1552 K.p. (redukująca wymiar urlopu). Ponadto zakładamy, że pracownica jest zatrudniona na pełny etat i przysługuje jej (ze względu na staż pracy) 26 dni urlopu. Przy tych założeniach pracownica nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego za 2017 r. w pełnym wymiarze. Część niewykorzystana tego urlopu jest urlopem zaległym. Natomiast za 2018 r., w całości objęty urlopem wychowawczym, urlop wypoczynkowy nie przysługuje. Prawo do urlopu wypoczynkowego za 2019 r. pracownica nabędzie w dniu powrotu do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego, w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia do końca roku, tj. 26 dni × 3/12 = 6,5, po zaokrągleniu 7 dni (56 godz.) urlopu. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|