Gazeta Podatkowa nr 6 (1568) z dnia 21.01.2019
Wymiar urlopu po osiągnięciu wyższego stażu pracy
W lutym 2017 r. pracownik ukończył studia, a od 3 marca 2017 r. jest zatrudniony w naszej firmie na pełny etat. Obecnie jest to już zatrudnienie bezterminowe. Z dniem 2 marca 2019 r. pracownik osiągnie staż wynoszący 10 lat. Czy będzie mu przysługiwało 6 dni urlopu uzupełniającego, czy od razu urlop w wyższym wymiarze 26 dni?
Odpowiedź zależy od tego, czy pracownik przed osiągnięciem 10-letniego stażu pracy wykorzysta urlop za 2019 r.
Jak stanowi art. 154 § 1 K.p., wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający (art. 158 K.p.). Dla nabycia prawa do tego urlopu istotna jest kolejność podana w przywołanej regulacji. Najpierw pracownik musi wykorzystać urlop za dany rok kalendarzowy, a dopiero później ma nastąpić osiągnięcie 10-letniego stażu pracy. W sytuacji gdy pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, ale osiągnie 10-letni staż pracy, ma od razu prawo do urlopu w wyższym wymiarze, a nie do urlopu uzupełniającego. Przy zatrudnieniu pełnoetatowym i trwającym przez cały rok wymiar urlopu uzupełniającego wynosi 6 dni.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, jeżeli pracownik do czasu osiągnięcia 10 lat pracy nie wykorzysta urlopu za 2019 r., to od 2 marca br. od razu będzie miał prawo do 26 dni urlopu. Natomiast gdy przed osiągnięciem 10-letniego stażu pracy pracownik wykorzysta urlop za 2019 r., to przy osiągnięciu wyższego stażu pracy będzie mu przysługiwał urlop uzupełniający w wymiarze 6 dni (jego umowa jest zawarta na czas nieokreślony).
Przykład W dniu 2 marca 2019 r. pracownik zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy osiągnie 10-letni staż urlopowy. Wariant I - pracownik nie korzystał w bieżącym roku z tegorocznego urlopu, tylko z 4 dni urlopu zaległego. Pracownikowi od 2 marca br. przysługuje urlop w wymiarze 26 dni. Wariant II - pracownik wykorzystał 20 dni urlopu wypoczynkowego przed 2 marca br. Z dniem 2 marca pracownik nabędzie prawo do 6 dni urlopu uzupełniającego, zgodnie z wyliczeniem: 26 dni - 20 dni = 6 dni. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|