Gazeta Podatkowa nr 77 (2056) z dnia 25.09.2023
Ponowny wniosek o urlop wychowawczy po kilku dniach pracy
Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego i złożyła oświadczenie o rezygnacji z tego urlopu. Po przepracowaniu 3 dni stwierdziła jednak, że na tę chwilę nie jest w stanie połączyć opieki nad dziećmi z pracą i chciałaby wrócić z powrotem na urlop wychowawczy. Zgodnie z przepisami z wnioskiem o urlop wychowawczy powinna wystąpić w terminie nie krótszym niż 21 przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Natomiast pracownica chciałaby wrócić na wychowawczy za 7 dni, na co pracodawca wyraża zgodę. Czy w takiej sytuacji strony mogą podpisać porozumienie, wskazując konkretny dzień rozpoczęcia urlopu wychowawczego przez pracownicę, bez zachowania tych 21 dni? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1460412)
Pracodawca może wyrazić zgodę na ponowny urlop wychowawczy bez zachowania terminu 21 dni na złożenie wniosku o ten urlop, przy czym pracownica jest zobowiązana złożyć stosowny wniosek, a nie zawrzeć porozumienie w tej sprawie.
Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Tak stanowi art. 186 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy i przysługuje on łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka. Urlop ten jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Urlop wychowawczy może być udzielony maksymalnie w 5 częściach.
Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej (wraz z załącznikami) składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (art. 186 § 7 K.p.). Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, składając pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej oświadczenie w tej sprawie.
Przy czym, jeżeli wniosek o urlop wychowawczy został złożony bez zachowania terminu, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku. Przepis ten nie wyklucza uwzględnienia wniosku pracownika, który zaproponował pracodawcy krótszy termin rozpoczęcia urlopu wychowawczego niż wyżej wskazany, pod warunkiem zgody pracodawcy na ten termin.
Wniosek o udzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego albo jego części zawiera:
- imię i nazwisko pracownika,
- imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część,
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część na dane dziecko,
- wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko,
- określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.
Przykład Przyjmujemy dane przedstawione w pytaniu i dodatkowo zakładamy, że pracownica dotychczas wykorzystała 1 część urlopu wychowawczego w wymiarze 12 miesięcy. Pracownica po rezygnacji z urlopu wychowawczego przepracowała 3 dni, stwierdzając, że nie da rady połączyć opieki nad dziećmi z pracą i zamierza z powrotem przejść na urlop wychowawczy. Powinna ona wystąpić do pracodawcy z drugim wnioskiem w postaci papierowej lub elektronicznej o urlop wychowawczy (wraz z załącznikami). Może w nim wskazać termin rozpoczęcia tego urlopu krótszy niż 21 dni. W przypadku akceptacji terminu pracodawca może udzielić urlopu w terminie wcześniejszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu przez pracownicę. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyWychowawcze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|