Gazeta Podatkowa nr 28 (2007) z dnia 6.04.2023
Skorzystanie z urlopu wychowawczego
Po urodzeniu dziecka przebywałam najpierw na urlopie macierzyńskim, a bezpośrednio po nim na rodzicielskim. Po tych urlopach wykorzystałam jeszcze urlop wypoczynkowy i wróciłam do pracy. Niestety czas pracy koliduje mi z wychowywaniem dziecka. Czy w takich okolicznościach mogę wystąpić do pracodawcy o urlop wychowawczy? Jeżeli tak, to w jakim terminie powinnam złożyć wniosek o ten urlop? (pytanie nr 1436776)
Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka, którzy posiadają co najmniej 6-miesięczny okres zatrudnienia z całego okresu zatrudnienia. Urlop ten jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Tak stanowi art. 186 § 7 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.). Jeśli pracownik złoży wniosek o ten urlop bez zachowania wskazanego terminu, wówczas pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku. Do wniosku o ten urlop pracownik jest obowiązany dołączyć dokumenty określone w § 23 rozporządzenia MRPiPS w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem... (Dz. U. z 2015 r. poz. 2243). Należy do nich m.in. oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania przez drugiego rodzica albo opiekuna dziecka z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.
Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy i przysługuje on łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Urlop wychowawczy może być udzielony maksymalnie w 5 częściach.
Przy czym jeden miesiąc z tych 36 miesięcy przysługuje każdemu z rodziców (opiekunów) niezbywalnie. Jest to tzw. część urlopu nieprzenoszalna na drugiego rodzica. Skorzystanie z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej jednego miesiąca oznacza wykorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka części niezbywalnej tego urlopu. Oznacza to, że rodzic albo opiekun dziecka może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu.
Przepisy art. 186 § 9 i § 10 K.p. pozwalają na skorzystanie z pełnych 36 miesięcy urlopu wychowawczego, jeżeli:
- drugi rodzic dziecka nie żyje,
- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
- dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.
Należy dodać, że pracownikowi może przysługiwać drugi urlop wychowawczy. Ma to miejsce w przypadku, gdy z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. Wówczas niezależnie od urlopu wychowawczego uregulowanego w art. 186 § 2 K.p., może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Należy nadmienić, że na dzień oddania tego numeru GP do druku na publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa nowelizująca Kodeks pracy m.in. w zakresie uprawnień rodzicielskich (ma wejść w życie po upływie 21 dni od publikacji). Przygotowywane jest również nowe rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących tych uprawnień. W zakresie urlopu wychowawczego nie wprowadza się jednak istotnych zmian (dotyczą one głównie formy wniosku o urlop).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyWychowawcze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|