Gazeta Podatkowa nr 86 (1857) z dnia 28.10.2021
Dokonanie wypowiedzenia na urlopie wychowawczym
Pracownica do połowy grudnia 2021 r. będzie przebywała na urlopie wychowawczym. Jej stanowisko pracy zostanie zlikwidowane z powodu zmian organizacyjnych, w związku z czym chcemy jej wypowiedzieć umowę o pracę. Czy możemy to zrobić przed zakończeniem urlopu wychowawczego, czy dopiero po jej powrocie do pracy?
Okres korzystania z urlopu wychowawczego jest objęty szczególną ochroną zatrudnienia. Pracodawca zasadniczo nie może w tym czasie wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę, jednak z kilkoma wyjątkami. Ochrona zatrudnienia w tym okresie jest uchylona w razie:
- upadłości lub likwidacji pracodawcy,
- wystąpienia przesłanek do dyscyplinarnego zwolnienia,
- dokonywania zwolnień na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. poz. 1969), zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych.
W odniesieniu do ostatniej przesłanki uchylenia ochrony przed zwolnieniem należy nadmienić, że ustawie o zwolnieniach grupowych podlegają pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników. W czasie przeprowadzania zwolnień na podstawie tej ustawy bezwzględną ochronę przed wypowiedzeniem posiadają tylko ci pracownicy, którzy są wymienieni w art. 5 ust. 5 ustawy. Nie ma wśród nich pracowników przebywających na urlopach wychowawczych.
Pracodawca w oparciu o wskazaną ustawę może wypowiedzieć umowę pracownikowi przebywającemu na urlopie trwającym co najmniej 3 miesiące, w tym na urlopie wychowawczym (art. 5 ust. 3 ustawy). Ochrona pracowników na urlopach wychowawczych jest więc słabsza u pracodawców objętych ustawą o zwolnieniach grupowych. Mogą oni bowiem wypowiedzieć umowę takim pracownikom nie tylko z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy (tak jak firmy zatrudniające poniżej 20 pracowników), ale również na podstawie wspomnianej ustawy.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca może dokonać wypowiedzenia dopiero po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego. Musi mieć przy tym na uwadze, że powinien dopuścić ją do pracy na dotychczasowym stanowisku, ewentualnie na innym równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika (art. 1864 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). Jeżeli pracodawca nie będzie dysponował żadnym odpowiednim stanowiskiem dla pracownicy, wówczas powinien zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyWychowawcze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|