Gazeta Podatkowa nr 77 (1743) z dnia 24.09.2020
Rezygnacja z urlopu wychowawczego wiążąca dla pracodawcy
Pracownicy udzielono urlopu wychowawczego od września 2019 r. do lipca 2022 r. W czasie tego urlopu zaszła w ciążę. Pracownica chce zrezygnować z urlopu wychowawczego i wrócić do pracy (podejrzewamy, że planuje od razu przejść na zwolnienie chorobowe w związku z ciążą). Czy pracownica może wrócić do pracy, a pracodawca ma obowiązek ją przyjąć? Czy za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego (100%) będzie płacił pracodawca, a potem ZUS?
Pracownik korzystający z urlopu wychowawczego ma prawo z niego zrezygnować i powrócić do pracy. Jak wynika z art. 1863 K.p., pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
- w każdym czasie za zgodą pracodawcy albo, w razie braku takiej zgody,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy, dokonanym najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Decyzja o rezygnacji z urlopu wychowawczego podjęta przez pracownika jest wiążąca dla pracodawcy. Pracodawca może jedynie odsunąć w czasie podjęcie pracy, nie wyrażając zgody na natychmiastowy powrót z urlopu wychowawczego. Nie może jednak całkowicie zablokować powrotu pracownika z tego urlopu. Należy podkreślić, że pracownik nie ma obowiązku podawania przyczyny rezygnacji z urlopu wychowawczego. Ma on prawo do takiej rezygnacji nawet wtedy, gdy zakłada, iż po formalnym powrocie do pracy rozpocznie następny okres nieobecności, np. z uwagi na niezdolność do pracy w powodu choroby.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu może wystąpić konieczność skierowania pracownika na badania profilaktyczne - okresowe, jeżeli w czasie nieobecności upłynął termin ich ważności lub kontrolne, jeżeli przed okresem korzystania z urlopów z tytułu rodzicielstwa (macierzyńskiego, rozdzicielskiego) i wychowawczego miał miejsce okres chorobowej niezdolności do pracy trwający powyżej 30 dni. Jeżeli chodzi o wypłatę wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, to w przedstawionej sytuacji - zakładając, że pracownica po powrocie do pracy pójdzie na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży i w bieżącym roku kalendarzowym nie korzysta jeszcze z wynagrodzenia chorobowego np. z tytułu zatrudnienia w innej firmie - pracodawca będzie jej wypłacał wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni niezdolności (ewentualnie przez 14 dni, jeżeli pracownica ukończyła 50 lat w poprzednim roku kalendarzowym). Po upływie tego okresu pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy płatny przez ZUS lub pracodawcę, jeżeli jest płatnikiem zasiłków.
Długotrwała nieobecność pracownika nie uzasadnia skierowania go na kontrolne badania profilaktyczne, jeżeli nieobecność ta nie jest spowodowana chorobą.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyWychowawcze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|