Gazeta Podatkowa nr 54 (1825) z dnia 8.07.2021
Urlop wychowawczy a dzień wolny od pracy za święto
Pracownica do dnia 20 lipca 2021 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Świadczy ona pracę w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę, przy sobotach wolnych od pracy. W zakładzie dzień 4 czerwca 2021 r. został ustalony dla wszystkich pracowników jako dzień wolny od pracy za święto 1 maja br. W firmie obowiązują 4-miesięczne okresy rozliczeniowe liczone od stycznia. Czy pracownicy po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego należy wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto 1 maja br.?
Pracownicy po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy za święto 1 maja br. Miała ten dzień, tak jak inni pracownicy, wyznaczony na 4 czerwca br. To, że pokrywał się on z urlopem wychowawczym, nie wpływa na zmianę charakteru tego dnia, jako wolnego od pracy.
Jak stanowi art. 130 § 2 K.p., każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Sam wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. wystających),
- tak obliczony wymiar czasu pracy obniża się o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, w innym dniu niż niedziela.
Metodyka obliczania wymiaru czasu pracy powoduje, że pracodawcy, u których stosowany jest podstawowy system pracy z sobotami jako dniami wolnymi od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, są zobligowani do wyznaczenia innego dnia wolnego od pracy. Niewyznaczenie tego dnia wolnego spowoduje nadpracowanie obowiązującego w danym okresie wymiaru czasu pracy, a także wystąpienie za małej liczby dni wolnych od pracy.
W kwestii wyznaczenia dnia wolnego za święto stanowisko zajęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 19 lipca 2016 r. Odniosło się w nim do pokrycia się takiego dnia z chorobą pracownika. Podobnie należy postąpić, gdy taki dzień wolny przypadał na urlop wychowawczy pracownika. W piśmie tym resort uznał, że: "(...) w przypadku gdy zostanie wyznaczony dzień wolny od pracy w zamian za święto przypadające w dniu wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (...) i okaże się, że data takiego dnia wolnego od pracy przypadnie w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby, to w opinii Departamentu nie ma podstaw do tego, aby udzielić innego dnia wolnego od pracy w innym terminie. W takim przypadku pracodawca realizuje swój obowiązek udzielenia dnia wolnego od pracy i nie ma podstaw, aby nakładać na niego obowiązku udzielenia dnia wolnego od pracy w innym terminie. Fakt, że taki dzień przypada w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, nie wpływa na zmianę charakteru tego dnia jako wolnego od pracy. (...)".
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyWychowawcze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|