Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 13 (768) z dnia 1.05.2012
Świadczenia dla dokształcającego się pracownika, jeśli nauka odbywa się w soboty
Pracodawca wysyła mnie na kurs, który będzie trwał 15 tygodni, a zajęcia będą odbywały się tylko w soboty. Związane jest to z powierzeniem mi dodatkowych obowiązków w ramach przejęcia stanowiska. Jestem zatrudniona na pełnym etacie i pracuję od poniedziałku do piątku. Co mi przysługuje za kurs, na który poświęcę swój czas wolny w soboty?
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy przysługuje urlop szkoleniowy oraz płatne zwolnienie z części dnia pracy, przy czym w tym wypadku prawo do tych świadczeń nie będzie pracownikowi przysługiwało.
Z pytania wynika, że będziemy mieć tu do czynienia z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w rozumieniu art. 1031 K.p. Przepis ten mówi, że przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Jednocześnie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia na swojej stronie internetowej (www.mpips.gov.pl), że chodzi tu nie tylko o kwalifikacje niezbędne na aktualnym stanowisku pracy, ale również o kwalifikacje, które będą potrzebne na innym stanowisku, o ile pracodawca zamierza takowe powierzyć danemu pracownikowi, np. w wyniku awansu lub zmian organizacyjnych w firmie.
Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe (z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą) przysługują obligatoryjnie:
-
urlop szkoleniowy,
-
zwolnienia z części dnia pracy, na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Za okres urlopu oraz zwolnień pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Dodatkowo pracodawca może też przyznać, ale nie musi, inne świadczenia, a w szczególności: pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Zakres tych świadczeń z reguły uregulowany jest w umowie szkoleniowej zawieranej między pracodawcą a pracownikiem.
Nie wiemy, czy taka umowa została tu zawarta, a jeśli tak, to jaka jest jej treść - dlatego ograniczymy się do omówienia świadczeń obowiązkowych. Z uwagi na to, że zajęcia będą odbywały się w soboty, a więc w czasie wolnym od pracy, pracownicy nie będą przysługiwały zwolnienia z pracy pozwalające na udział w zajęciach.
Pracownica ta nie nabędzie także prawa do urlopu szkoleniowego, ponieważ - w myśl wspomnianych wyjaśnień MPiPS - nie przysługuje on wówczas, gdy przepisy nie wiążą z ukończeniem danej formy kształcenia obowiązku potwierdzenia uzyskania kwalifikacji zawodowych w formie egzaminu. Do uzyskania prawa do urlopu szkoleniowego nie wystarczy więc samo postanowienie organizatora szkolenia, że kończy się ono egzaminem, wymóg takiego egzaminu musi wynikać z ogólnie obowiązujących przepisów. Ponadto urlopu szkoleniowego udziela się na dni dla pracownika robocze, co wyklucza udzielenie go w omawianym przypadku na sobotę.
Czas kursu odbywanego w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie jest wliczany do czasu pracy, ponieważ w rozumieniu art. 128 K.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Oznacza to, że pracownicy nie będzie przysługiwał wolny dzień w zamian za soboty poświęcone na naukę.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy szkoleniowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|