Gazeta Podatkowa nr 80 (1330) z dnia 6.10.2016
Dofinansowanie kosztów nauki daje prawo do urlopu szkoleniowego
Pracownik rozpoczął niedawno studia magisterskie. Zamierzamy dofinansować mu koszty dojazdów na uczelnię, ale nie chcemy udzielać mu urlopu szkoleniowego. Czy w umowie szkoleniowej możemy wyłączyć prawo do tego urlopu lub zmniejszyć jego wymiar? Czy w razie niezawarcia umowy urlop szkoleniowy nie będzie przysługiwał?
Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych niż przewidują to przepisy Kodeksu pracy, nie można więc wprowadzić do niej zapisów, o których mowa w pytaniu. Zgodnie z art. 1031 § 2 K.p., pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy przysługuje:
- urlop szkoleniowy,
- zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania
z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Wymiar urlopu szkoleniowego wynosi:
- 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, maturalnego lub potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Uprawnienie do urlopu w takim wymiarze przysługuje na mocy samego prawa i nie może być korygowane w umowie szkoleniowej na niekorzyść pracownika.
Koniecznym warunkiem skorzystania przez pracownika z urlopu szkoleniowego jest złożenie wniosku o udzielenie urlopu. Jedynie w przypadku urlopu wypoczynkowego przepisy prawa pracy przewidują obowiązek udzielenia go niezależnie od chęci pracownika. Jeżeli chodzi o urlop szkoleniowy, to jego cel jest inny. Stąd jeżeli uprawniony pracownik nie będzie zainteresowany jego wykorzystaniem, pracodawca nie musi udzielić urlopu z własnej inicjatywy.
Zapis w umowie szkoleniowej, pozbawiający prawa do urlopu szkoleniowego lub obniżający jego wymiar, jest nieważny.
Należy podkreślić, że każdy przejaw wymiernej finansowo pomocy w nauce pracownika, np. poprzez dofinansowanie kosztów dojazdów na uczelnię, może zostać uznany za dorozumiane wyrażenie przez pracodawcę zgody na dokształcanie. To zaś daje pracownikowi prawo do płatnego urlopu szkoleniowego i zwolnienia od pracy, o ile wystąpi z odpowiednim wnioskiem. Brak umowy szkoleniowej nie pozbawia więc prawa do urlopu szkoleniowego.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy szkoleniowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|