Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (394) z dnia 10.08.2015
Urlop bezpłatny pracownika młodocianego
W celu nauki zawodu zatrudniamy pracowników młodocianych, którzy wystąpili z wnioskami o urlopy bezpłatne na okres wakacji. Czy mamy obowiązek ich udzielenia? Jeśli tak, to w jakim wymiarze?
Problematykę urlopów przysługujących pracownikom młodocianym regulują przepisy art. 205 K.p. Na ich podstawie młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem roku pracy nabywa uprawnienie do 26 dni urlopu, zatem w pierwszym roku zatrudnienia młodociany dysponuje łącznie 38 dniami (12 dni + 26 dni) urlopu wypoczynkowego. Wymiar kolejnego urlopu pracownika młodocianego wynosi 26 dni roboczych. Jednak w roku kalendarzowym, w którym kończy 18 lat, ma już tylko prawo do urlopu w niższym wymiarze wynoszącym 20 dni. Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Gdyby nie nabył prawa do urlopu przed feriami, na jego wniosek powinno się udzielić urlopu zaliczkowo w okresie tych ferii.
Ważne: Na wniosek młodocianego uczęszczającego do szkoły pracodawca jest obowiązany udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. |
Okres tego obligatoryjnego urlopu bezpłatnego podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Celem powyższych regulacji ochronnych jest zapewnienie pracownikom młodocianym wypoczynku w czasie wakacji tak jak ich tylko uczącym się rówieśnikom.
Powołane przepisy nie wskazują jak powinno się ustalać wskazany okres 2 miesięcy. Kwestię tę, jako nieuregulowaną w Kodeksie pracy, należy rozstrzygnąć uwzględniając treść art. 114 K.c. Z normy tej wynika, że jeśli termin jest oznaczony w miesiącach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni 30. Maksymalny wymiar urlopu bezpłatnego podlegającego wliczeniu do stażu ustala się odejmując od liczby 60 liczbę dni urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez młodocianego.
Urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 K.p.). Taka regulacja nie obowiązuje w odniesieniu do urlopu bezpłatnego, którego pracodawca udziela zgodnie z wnioskiem pracownika na dany okres albo tylko na dni robocze, które w nim przypadają.
Zwracamy uwagę! Według resortu pracy (pismo z dnia 9 lipca 2014 r.) w okresie ferii pracodawca udziela młodocianemu urlopu wypoczynkowego w dniach, które byłyby dla niego dniami pracy, a na pozostałe dni kalendarzowe udziela urlopu bezpłatnego. Udzielone w ten sposób urlopy nie mogą łącznie przekraczać dwóch miesięcy.
Przykład |
Pracownik młodociany uprawniany do 26 dni urlopu wystąpił pod koniec roku szkolnego o 23 dni urlopu wypoczynkowego (26 dni należne - 3 dni wykorzystane podczas ferii zimowych). Ponadto zamierza skorzystać z urlopu bezpłatnego, który ma zakończyć się 31 sierpnia br.
Rok szkolny 2014/2015 trwał do 26 czerwca br. Pracodawca udzielił młodocianemu urlopu wypoczynkowego na okres od 29 czerwca do 29 lipca (23 dni). Od 30 lipca do 31 sierpnia br. młodociany przebywa na urlopie bezpłatnym (33 dni kalendarzowe).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|