Gazeta Podatkowa nr 43 (2126) z dnia 27.05.2024
Złożenie przez pracownika wniosku o urlop bezpłatny
Pracownik zatrudniony na pełny etat na czas nieokreślony chciałby skorzystać z dwóch miesięcy (czerwiec i lipiec 2024 r.) urlopu bezpłatnego. O swoim zamiarze powiadomił ustnie pracodawcę, wyjaśniając, że otrzymał propozycję bardzo dobrze płatnej pracy. Po tych 2 miesiącach miałby wrócić do swojej pracy. Czy pracodawca, wyrażając zgodę na wniosek o urlop bezpłatny tego pracownika, może zastrzec, że w razie potrzeby może go wcześniej odwołać z tego urlopu?
NIE. Jak stanowi art. 174 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465), na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Ponadto z przepisów kodeksowych wynika, że przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Przepisu tego nie stosuje się w przypadkach uregulowanych odmiennie przepisami szczególnymi, które jednak w omawianej sytuacji nie mają zastosowania.
Biorąc pod uwagę powołane przepisy, udzielenie zgody pracownikowi na wniosek o urlop bezpłatny zależy od subiektywnej decyzji pracodawcy i nie musi on wyrazić na taki wniosek zgody. Nie ma przy tym przepisów, które nakładałyby na niego także obowiązek wyjaśnienia przyczyn swojej decyzji.
Natomiast jeżeli chodzi o możliwość zastrzeżenia wcześniejszego odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego, to jest to możliwe, ale przy urlopach udzielonych na okres dłuższy niż 3 miesiące. W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik ma wnioskować o 2-miesięczny urlop bezpłatny, co nie pozwala na zastrzeżenie wcześniejszego odwołania pracownika z tego urlopu.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|