Gazeta Podatkowa nr 41 (1707) z dnia 21.05.2020
Wykazanie w ZUS RSA okresu urlopu bezpłatnego
Pracownik przez 2 tygodnie maja br. był na urlopie bezpłatnym. Czy w raporcie ZUS RSA sporządzonym za maj 2020 r. należy pominąć soboty i niedziele, skoro są one dla niego dniami wolnymi od pracy?
NIE. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, w raporcie ZUS RSA sporządzonym za maj 2020 r. pracodawca powinien wykazać cały okres, przez który pracownik przebywał w maju br. na urlopie bezpłatnym.
Informację o okresie urlopu bezpłatnego pracownika podaje się w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za miesiąc, w którym pracownik z niego korzystał, z kodem przerwy 111. Urlop ten wykazuje się bowiem w obrębie miesiąca kalendarzowego, za który składany jest raport ZUS RSA. Wypełniając w tym raporcie pozycje dotyczące okresu urlopu bezpłatnego, trzeba pamiętać, że daty "Od" i "Do" nie mogą wykraczać poza pierwszy i ostatni dzień kalendarzowy tego miesiąca.
Okres udzielonego pracownikowi urlopu bezpłatnego pracodawca wykazuje w raporcie ZUS RSA jako łączny okres (w obrębie miesiąca), obejmujący zarówno dni robocze, jak i dni wolne od pracy. Zatem pracodawca powinien ująć je w raporcie za maj br.
Przykład Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym od 5 do 18 maja br. Pracodawca wykaże okres tego urlopu w raporcie ZUS RSA sporządzonym za maj 2020 r. w jednym bloku, podając w nim okres 5.05.2020-18.05.2020, liczbę dni - 14, kod świadczenia/przerwy - 111. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|