Gazeta Podatkowa nr 23 (1794) z dnia 22.03.2021
Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego
Pracownik, na swój wniosek, od 1 grudnia 2020 r. przebywa na 6-miesięcznym urlopie bezpłatnym. Ze względu na przejście na emeryturę innego pracownika, który pracował na takim samym stanowisku, obecność urlopowanego pracownika jest konieczna w pracy. Czy mimo że do końca urlopu bezpłatnego pozostały pracownikowi jeszcze ponad 2 miesiące, pracodawca może odwołać go z tego urlopu? Jeżeli tak, to w jakiej formie powinien tego dokonać?
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego (art. 174 § 1 K.p.). Okresu urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi na podstawie art. 174 K.p. nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn przez pracodawcę (art. 174 § 3 K.p.).
Należy nadmienić, że kwestie wliczania urlopu bezpłatnego do stażu pracy i możliwość odwołania pracownika z tego urlopu, w czasie gdy trwa on dłużej niż 3 miesiące, mogą być odmiennie uregulowane w przepisach szczególnych. Wówczas do urlopu bezpłatnego mają zastosowanie te uregulowania szczególne.
Pracodawca może jednostronnie odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego udzielonego na jego wniosek pod warunkiem, że:
- urlop bezpłatny został udzielony pracownikowi na okres dłuższy niż 3 miesiące,
- przy udzielaniu tego urlopu strony przewidziały dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.
Przepisy prawa pracy nie określają ogólnie obowiązującego wzoru pisma pracodawcy w sprawie odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego. Pracodawca może takie pismo sformułować dowolnie, w granicach obowiązujących przepisów. W piśmie powinna być wskazana data stawienia się pracownika do pracy, opcjonalnie pracodawca może też wskazać przyczyny odwołania pracownika z urlopu (patrz przykład pisma w ramce).
Jeżeli przed udzieleniem pracownikowi urlopu bezpłatnego nie zastrzeżono możliwości odwołania pracownika z tego urlopu, to pracodawca nie może jednostronnie odwołać go z tego urlopu przed jego zakończeniem.
W przedstawionej sytuacji urlop bezpłatny został udzielony pracownikowi na okres dłuższy niż 3 miesiące. Ponadto zachodzą ważne przyczyny dla odwołania pracownika z urlopu. Jednak nie wiadomo, czy strony dopuściły możliwość odwołania pracownika z urlopu przed jego zakończeniem. W razie braku takich ustaleń wcześniejsze odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego będzie dopuszczalne tylko za zgodą pracownika.
KOBRA s.c. ul. Matejki 15A, Koszalin (oznaczenie pracodawcy) |
Koszalin, 18 marca 2021 r. (miejscowość i data) |
Pan Jan Florczak ul. Pomorska 25/8, Koszalin (oznaczenie pracownika) |
|
Odwołuję Pana z urlopu bezpłatnego udzielonego do dnia 31 maja 2021 r. z powodu konieczności podjęcia pracy na stanowisku aparatowego maszyn numerycznych w związku z przejściem na emeryturę Pana Lucjana Stawowego, dotychczas świadczącego pracę na tym stanowisku. Zobowiązuję Pana do stawienia się do pracy w dniu 23 marca 2021 r. Podstawa prawna - art. 174 § 3 K.p. |
|
Jan Florczak (podpis pracownika) |
Aleksander Drewniak (podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej) |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|