Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (1076) z dnia 20.11.2020
Świadczenia chorobowe dla pracownika, któremu udzielono urlopu bezpłatnego
Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego od 9 do 31 października 2020 r. Urlop ten został mu udzielony. Przed jego rozpoczęciem pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie (od 8 do 31 października 2020 r.). Czy należy "odwołać" urlop bezpłatny i dokonać wypłaty wynagrodzenia za czas choroby?
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby przypadającej przed urlopem bezpłatnym (1 dzień) oraz za okres ewentualnej niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej po tym urlopie. |
Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni (odpowiednio 14 dni) w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Tak stanowi art. 92 § 1 pkt 1 K.p.
Wynagrodzenie to, zgodnie z art. 92 § 2 K.p., oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Nie przysługuje ono w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego (art. 92 § 3 pkt 2 K.p.).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870), dalej: ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy (a więc także wynagrodzenie za czas choroby), co do zasady, przysługuje pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Świadczenia tego nie wypłaca się jednak za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego (art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej). W tym okresie pracownik nie podlega bowiem ubezpieczeniu chorobowemu. Okresów choroby trwającej w czasie tego urlopu nie wlicza się również do okresu zasiłkowego.
Niezdolność do pracy z powodu choroby pozostaje bez wpływu na udzielony urlop bezpłatny. Nie ulega on przesunięciu ani przerwaniu. W okresie tego urlopu następuje zawieszenie stosunku pracy. Pracodawca może jednak, na wniosek pracownika, "cofnąć" udzielony urlop bezpłatny (nie ma jednak takiego obowiązku).
Dodajmy, że przesunięciu na termin późniejszy, w myśl art. 165 K.p., podlega urlop wypoczynkowy, który nie został rozpoczęty z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby. Jeśli niezdolność do pracy powstanie w czasie korzystania z urlopu wypoczynkowego, to urlop ten ulega przerwaniu, a niewykorzystaną z tego powodu część urlopu pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym (art. 166 K.p.).
Biorąc pod uwagę powyższe, pracownik, o którym mowa w pytaniu, jest uprawniony do wynagrodzenia za jeden dzień choroby. Podstawę jego wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (jeśli jest zatrudniony krócej - za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia).
Jeśli po zakończeniu urlopu bezpłatnego niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby będzie trwała nadal, to pracodawca dokona wypłaty wynagrodzenia za czas choroby począwszy od pierwszego dnia po tym urlopie, do wyczerpania limitu dni tego wynagrodzenia, określonego w art. 92 K.p. Do podstawy wymiaru tego wynagrodzenia zostanie przyjęta ta sama kwota, która stanowiła podstawę obliczenia wynagrodzenia chorobowego za dzień przed urlopem bezpłatnym.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|