Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (351) z dnia 1.11.2013
Ubezpieczenia dla pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym
Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracuje trzy razy w tygodniu (w poniedziałek - 6 godz., w środę i czwartek po 7 godz.). W okresie od 23 do 30 września br. udzielono mu urlopu bezpłatnego. Jak prawidłowo należało w raporcie ZUS RSA wykazać okres tego urlopu?
Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Taki okres ubezpieczeń wynika z art. 13 pkt 1 ustawy o sus i art. 69 ust. 1 ustawy zdrowotnej. Nie oznacza to jednak, iż za cały okres pracodawca zawsze jest zobowiązany do opłacania składek na ww. ubezpieczenia. Pomiędzy zatrudnieniem, a ustaniem zatrudnienia występują bowiem przerwy w podleganiu ubezpieczeniom, za które składek nie należy opłacać. W dalszym ciągu jednak na pracodawcy spoczywa obowiązek przekazania informacji o przerwie w podleganiu ubezpieczeniom do ZUS. Jedną z takich przerw w opłacaniu składek jest właśnie urlop bezpłatny.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego (art. 174 K.p.). Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują długości urlopu bezpłatnego.
W czasie urlopu bezpłatnego pracownik w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy, jednak nie świadczy pracy, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia. Pracownik, któremu udzielono urlopu bezpłatnego w tym okresie nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przy czym prawo do świadczeń zdrowotnych traci po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu (art. 69 ust. 3 ustawy zdrowotnej).
Płatnik składek (pracodawca) jest zobowiązany składać za pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym imienny raport ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 X X, z kodem świadczenia/przerwy 111 oraz z wykazanym okresem przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Raport ten należy składać za każdy miesiąc przebywania pracownika na urlopie bezpłatnym. Okres przerwy "od-do" wykazany w raporcie ZUS RSA nie może wykraczać poza miesiąc kalendarzowy, za który raport jest sporządzany (nie może być ani wcześniejszy, ani późniejszy i musi dotyczyć wyłącznie miesiąca, za który składany jest raport).
W sytuacji gdy pracownikowi udzielono urlopu bezpłatnego na okres od 23 do 30 września 2013 r., to cały ten okres należało wykazać w jednym bloku raportu ZUS RSA sporządzonego za wrzesień br. z kodem świadczenia/przerwy 111 (bez znaczenia jest, że w niektórych dniach pracownik faktycznie nie świadczyłby pracy).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|