Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (810) z dnia 1.07.2013
Urlop bezpłatny nie ulega przerwaniu z powodu choroby
Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym przedłożył zwolnienie lekarskie. Jednocześnie osoba ta wystąpiła z wnioskiem, aby - z uwagi na chorobę - przesunąć termin zakończenia urlopu. Czy na takie przesunięcie musimy wyrazić zgodę?
Nie. W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, fakt zachorowania pracownika w czasie pobytu na urlopie bezpłatnym nie przerywa tego urlopu.
Z pytania wynika, że niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby miała miejsce w czasie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego, a to oznacza, że nie będzie miał tu zastosowania art. 166 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). A ten właśnie przepis najprawdopodobniej był podstawą do wystąpienia z wnioskiem o przesunięcie terminu zakończenia urlopu bezpłatnego. Wymienia on przesłanki skutkujące przerwaniem urlopu oraz wprowadza obowiązek udzielenia niewykorzystanej części urlopu w terminie późniejszym. Jedną ze wspomnianych przesłanek jest czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby.
Przepis ten znajduje się jednak w rozdziale dotyczącym urlopów wypoczynkowych i tym samym ma zastosowanie tylko wobec tego rodzaju urlopów. Tu natomiast mamy do czynienia z urlopem bezpłatnym. Z żadnego przepisu prawa pracy, jak również z orzecznictwa sądowego nie wynika, iż w stosunku do urlopów bezpłatnych należy stosować zasady wynikające z art. 166 K.p. Pracodawca nie musi więc wyrazić zgody na żądanie pracownika.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że nawet gdyby pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego, pracodawca nie byłby zobligowany do przesunięcia planowanego terminu zakończenia urlopu. W art. 166 K.p. jest bowiem mowa o tym, że część urlopu niewykorzystana m.in. z powodu choroby powinna być udzielona w terminie późniejszym - bez dokładnego jego określania. Nie musi to więc być okres przypadający bezpośrednio po planowym zakończeniu urlopu.
Przykład
W dniach od 1 do 31 lipca 2013 r. dwoje pracowników (pracujących w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku) przebywa na urlopach, przy czym jeden z nich korzysta z urlopu wypoczynkowego, drugi zaś z urlopu bezpłatnego. Obaj zachorowali w czasie pobytu na urlopie, przedkładając pracodawcy zwolnienia lekarskie obejmujące okres 5 dni roboczych (od poniedziałku do piątku). W pierwszym przypadku choroba spowoduje przerwanie trwającego urlopu, a niewykorzystaną jego część pracodawca będzie musiał udzielić w terminie późniejszym - może mieć to miejsce bezpośrednio po planowym zakończeniu urlopu. W takiej sytuacji urlop ulegnie przesunięciu o 5 dni roboczych, co oznacza, że pracownik wróci do pracy nie 1, a 8 sierpnia br. W drugim przypadku choroba nie spowoduje przerwania urlopu i tym samym pracodawca nie musi udzielać w terminie późniejszym jego niewykorzystanej części, a więc pracownik ten będzie musiał wrócić do pracy w zaplanowanym terminie, tj. 1 sierpnia br. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|