Gazeta Podatkowa nr 35 (972) z dnia 2.05.2013
Urlop bezpłatny nie tylko na dni robocze
Pracownik pełnoetatowy zatrudniony w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku, korzystał z urlopu bezpłatnego w okresie od 1 do 26 marca 2013 r. W zakładzie dniami wolnymi są soboty, a pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie. Czy do okresu urlopu bezpłatnego wlicza się też soboty i niedziele, czy tylko dni robocze? Jak w takim przypadku obliczyć wynagrodzenie za pracę? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 724002)
Pracownik wystąpił o urlop bezpłatny na okres od 1 do 26 marca br., zatem cały ten czas objęty jest udzielonym urlopem bezpłatnym. Przypadały wówczas dla pracownika dni pracy, dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy i niedziele. Wszystkie te dni należy zaliczyć do urlopu bezpłatnego w wymiarze 26 dni.
Gdyby we wniosku pracownik wskazał, że wnosi o udzielenie urlopu bezpłatnego w marcu br. tylko na dni pracy przypadające od 1 do 26 marca br., to za pozostałe dni tego miesiąca zachowałby uprawnienia pracownicze. Jednak w sytuacji przedstawionej w pytaniu w marcu br. pracownik zachował uprawnienia pracownicze tylko w okresie od 27 do 31 marca 2013 r.
Jeżeli chodzi o ustalenie wynagrodzenia za czas przepracowany, to należy je obliczyć zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 289 ze zm.). Stanowi on, że w celu obliczenia stałego miesięcznego wynagrodzenia, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą, i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,
- obliczoną kwotę odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
W omawianej sytuacji, liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy, za które nie zachował on prawa do wynagrodzenia, ustala się biorąc pod uwagę dni jego rozkładowej pracy. Zatem w razie korzystania przez pracownika zatrudnionego od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę z urlopu bezpłatnego od 1 do 26 marca 2013 r., liczba godzin nieobecności w pracy z tego tytułu przyjmowana do obliczenia wynagrodzenia za pracę, wyniosła w tym okresie 144 (a nie 208, tj. tyle, ile trwał cały urlop bezpłatny).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|