Gazeta Podatkowa nr 22 (959) z dnia 18.03.2013
Zgoda na urlop bezpłatny obowiązkowo w aktach osobowych
Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego. Pracodawca zgadza się na ten urlop. Czy należy pisemnie poinformować pracownika o udzieleniu mu urlopu, czy wystarczy wyrazić zgodę na wniosku? Czy ewentualne pismo odnośnie udzielenia tego urlopu należy dołączyć do akt osobowych pracownika?
Urlop bezpłatny uregulowany w Kodeksie pracy może być udzielony:
- na pisemny wniosek pracownika, złożony z jego inicjatywy (art. 174 Kodeksu pracy, Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- z inicjatywy pracodawcy w celu wykonywania pracy w innym zakładzie przez okres ustalony w zawartym pomiędzy pracodawcami porozumieniu (art. 1741 K.p.).
Wniosek pracownika o urlop bezpłatny w trybie art. 174 K.p. nie jest dla pracodawcy wiążący, zatem nie musi on go uwzględnić. Pracownik starający się o tego rodzaju urlop powinien wskazać termin jego rozpoczęcia, a także przewidywany okres jego trwania. Może on zostać udzielony nawet bezterminowo.
Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą dopuścić odwołanie pracownika z ważnych przyczyn.
Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują formy, w jakiej pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi zgody na urlop bezpłatny. Pośrednio powinność udzielenia tej zgody w formie pisemnej można wywieść z § 6 ust. 2 pkt 2h rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.). Stanowi on, że w części B akt osobowych, obejmującej dokumenty odnośnie nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia, przechowuje się pisma dotyczące udzielenia pracownikowi:
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego,
- urlopu wychowawczego,
- urlopu bezpłatnego.
Oznacza to, że pismo o udzieleniu pracownikowi urlopu bezpłatnego powinno mieć formę pisemną, i że należy je przechowywać w części B akt osobowych. Forma pisemna jest także wskazana dla celów dowodowych.
Jednakże nie ma przeszkód, aby w sytuacji, gdy pracodawca akceptuje wszystkie propozycje zawarte we wniosku pracownika, wyraził on zgodę na ten urlop na wniosku. Potwierdzeniem udzielenia pracownikowi urlopu będzie podpisana przez przełożonego kopia wniosku, a oryginał wniosku zostanie wtedy włączony do części B akt osobowych.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|