Gazeta Podatkowa nr 59 (1621) z dnia 25.07.2019
Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego
Pracownik zatrudniony w firmie od początku 2018 r. na pełny etat złożył wniosek o 2 miesiące urlopu bezpłatnego. Chciałby z niego skorzystać w okresie od 1 września do końca października 2019 r. Pracodawca wyraził zgodę.
1) Jak ten urlop wpłynie na staż pracownika i jego urlop wypoczynkowy?
Pracownik na mocy art. 174 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040) może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o urlop bezpłatny. Jeżeli pracodawca wyrazi na niego zgodę, będzie mógł skorzystać z takiego urlopu. Okres urlopu bezpłatnego jest traktowany jak czasowa przerwa w wykonywaniu pracy, w czasie której ulegają zawieszeniu wzajemne prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Jednak stosunek pracy trwa nadal.
Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 174 § 2 K.p.).
Nieuwzględnianie urlopu bezpłatnego w stażu pracowniczym powoduje, że przy ustalaniu tego stażu wyłącza się okresy, na które przypadał urlop bezpłatny.
Długość trwania urlopu bezpłatnego nie jest limitowana, jednak przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn przez pracodawcę (art. 174 § 3 K.p.).
Jeśli przepisy szczególne stanowią inaczej, wliczanie okresu urlopu bezpłatnego do stażu pracy i możliwość odwołania pracownika z tego urlopu, gdy trwa on dłużej niż 3 miesiące, odbywa się na zasadach wskazanych w tych przepisach odrębnych, a nie kodeksowych.
Skorzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego, ale tylko wtedy, gdy urlop bezpłatny trwał co najmniej 1 miesiąc. Jak wynika z art. 1552 § 1 K.p., pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc urlopie bezpłatnym, przysługuje urlop proporcjonalny:
- do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego albo
- do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w przypadku zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Powołana regulacja dotyczy sytuacji, gdy pracownik 1 stycznia danego roku korzysta z urlopu bezpłatnego trwającego co najmniej miesiąc, po którym wraca do pracy. Natomiast jeśli pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego już po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego na dany rok, wymiar tego urlopu po powrocie w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1552 § 2 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik w 2019 r. zamierza skorzystać z urlopu bezpłatnego już po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego. Jeżeli przed udzieleniem mu urlopu bezpłatnego wykorzystał w całości urlop wypoczynkowy, to pracodawca nie będzie miał możliwości obniżenia mu urlopu wypoczynkowego po powrocie do pracy. Natomiast gdy wykorzystał tylko jego część lub wcale z niego nie korzystał w 2019 r., to pracodawca po powrocie do pracy obniży mu wymiar urlopu wypoczynkowego o 2/12 za 2 pełne miesiące korzystania z urlopu bezpłatnego.
2) Czy na czas trwania tego urlopu należy wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń w ZUS na druku ZUS ZWUA? Jeżeli nie, to w jaki sposób sporządzić za niego raporty ZUS za ten okres?
Pracodawca nie wyrejestrowuje pracownika z ubezpieczeń w ZUS na czas trwania urlopu bezpłatnego. O udzielonym pracownikowi urlopie zawiadamia organ rentowy na odpowiednim formularzu z wykazanym w nim m.in. właściwym kodem przerwy.
Informację o okresie udzielonego pracownikowi urlopu bezpłatnego, stanowiącym przerwę w opłacaniu składek ubezpieczeniowych, pracodawca podaje wyłącznie w imiennym raporcie ZUS RSA, sporządzonym za miesiąc, w którym pracownik z niego korzystał. W dokumencie tym taką osobę wykazuje się z kodem przerwy 111 - urlop bezpłatny.
Wypełniając w imiennym raporcie ZUS RSA pozycje dotyczące urlopu bezpłatnego (np. blok III.B.) - daty "Od" i "Do" - okres nie może wykraczać poza pierwszy i ostatni dzień kalendarzowy tego miesiąca. Z kolei przerwę w opłacaniu składek ZUS z powodu udzielonego pracownikowi urlopu bezpłatnego należy wykazać w imiennym raporcie ZUS RSA jako łączny okres, czyli podaje się w nim zarówno dni robocze, jak i dni wolne od pracy. Natomiast jeżeli przerwa wykazana w imiennym raporcie ZUS RSA, jako okres urlopu bezpłatnego dotyczy całego miesiąca kalendarzowego, za który pracodawca składa komplet dokumentów rozliczeniowych i pracownik w tym miesiącu nie uzyskał żadnych oskładkowanych wypłat, wtedy sporządza się za niego jedynie imienny raport ZUS RSA (nie składa wówczas tzw. zerowego imiennego raportu ZUS RCA). Jeśli pracownik w tym miesiącu uzyskał przychód podlegający składkom ubezpieczeniowym, trzeba go rozliczyć w imiennym raporcie ZUS RCA.
Przykład Pracodawca w okresie od 1 września do 31 października 2019 r. udzielił pełnoetatowemu pracownikowi (na jego wniosek) urlopu bezpłatnego. W okresie jego trwania pracownik nie uzyska żadnych oskładkowanych wypłat. W tej sytuacji okres nieobecności pracownika, pracodawca wykaże w imiennym raporcie ZUS RSA sporządzanym za niego za wrzesień 2019 r., gdzie wpisze w bloku III.B. w polach:
Pola 06. nie wypełnia się. Na tych samych zasadach pracodawca sporządzi za pracownika imienny raport ZUS RSA za październik 2019 r. Blok III.B. druku ZUS RSA za wrzesień 2019 r. pracodawca wypełni w następujący sposób: |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|