Gazeta Podatkowa nr 70 (1527) z dnia 30.08.2018
Urlop bezpłatny udzielony w celu odbycia ćwiczeń wojskowych w treści świadectwa pracy
Niedługo rozwiąże się umowa o pracę pracownika, któremu w trakcie zatrudnienia udzieliliśmy urlopu bezpłatnego na podstawie Kodeksu pracy (na jego wniosek) oraz urlopu bezpłatnego w związku ze skierowaniem na ćwiczenia wojskowe. W którym ustępie świadectwa pracy należy zamieścić informację o tych urlopach, zwłaszcza o urlopie na czas ćwiczeń? Czy te urlopy należy wykazać w świadectwie jako okresy nieskładkowe?
W świadectwie pracy zamieszcza się informacje określone w Kodeksie pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie treści świadectwa pracy. Przywołane rozporządzenie precyzuje zakres danych podawanych w świadectwie pracy. Ujmuje się w nim m.in. informacje dotyczące wykorzystanych urlopów wypoczynkowych, wychowawczych i bezpłatnych, czy okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy.
Urlopy bezpłatne udzielane są na podstawie różnych aktów prawnych. W większości przypadków tego rodzaju urlopy udzielane są na wniosek pracownika, na podstawie art. 174 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.). Są to tzw. zwykłe urlopy bezpłatne, w odróżnieniu od urlopów bezpłatnych przyznawanych na mocy przepisów odrębnych, w sytuacjach określonych w tych przepisach. Do takiego szczególnego urlopu należy urlop bezpłatny udzielany pracownikowi powołanemu do odbycia ćwiczeń wojskowych (art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, Dz. U. z 2018 r. poz. 1459). Oba wskazane urlopy bezpłatne - zarówno kodeksowe, jak i przyznane na podstawie przepisów odrębnych - należy wykazać w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy, z podaniem podstawy prawnej ich udzielenia (patrz: Fragment świadectwa pracy...).
Jeżeli chodzi o wykazywanie okresów nieskładkowych w świadectwie pracy, to urlopy bezpłatne, co do zasady, nie są takimi okresami (nie są też okresami składkowymi). Jak wynika z objaśnień do sposobu wypełniania świadectwa pracy znajdujących się na końcu formularza świadectwa, w ust. 6 pkt 13 świadectwa należy wskazać przypadające w okresie zatrudnienia okresy nieskładkowe wymienione w art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.). Na mocy tego przepisu do okresów nieskładkowych zalicza się np. urlopy bezpłatne udzielone na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi i inne udzielone w tym celu urlopy bezpłatne. Takim okresem jest również urlop bezpłatny udzielony małżonkowi pracownika skierowanego do pracy m.in. w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą. W katalogu okresów nieskładkowych zawartym w art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie ma jednak urlopu bezpłatnego udzielanego pracownikowi na czas ćwiczeń wojskowych. Wspomniany urlop oraz "kodeksowy" urlop bezpłatny należy więc wykazać wyłącznie w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy.
Fragment świadectwa pracy w zakresie informacji o urlopie bezpłatnym Nagłówek oraz ust. 1-5, ust. 6 pkt 1, 3-13, ust. 7-8 świadectwa pracy - pominięto
|
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|