Gazeta Podatkowa nr 7 (735) z dnia 24.01.2011
Urlop proporcjonalny po urlopie bezpłatnym
Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony w okresie od 22 listopada 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. korzysta z urlopu bezpłatnego. Czy ma to wpływ na wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego?
Pracownikowi, który powraca do pracy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie niewykonywania pracy, m.in. urlopu bezpłatnego, przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym. Ustala się go wówczas w sposób określony w art. 1551 § 1 pkt 2 K.p. Okresy nieświadczenia pracy, które powodują takie proporcjonalne ustalenie wymiaru urlopu, zostały wymienione w art. 1552 § 1 K.p. Należą do nich m.in.: urlop bezpłatny, urlop wychowawczy, okres tymczasowego aresztowania czy odbywania służby wojskowej.
Skrócenie urlopu wypoczynkowego następuje tylko wtedy, gdy okresy niewykonywania pracy trwają łącznie co najmniej jeden miesiąc.
W razie gdy pracownik rozpoczyna rok pracy przebywając na urlopie bezpłatnym, nie nabywa jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok. W takim przypadku po powrocie z urlopu bezpłatnego wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego należy ustalić w sposób proporcjonalny do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego. Gdyby jednak zatrudnienie pracownika miało trwać krócej niż do końca roku, urlop należy obliczyć proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca zatrudnienia. Warunkiem takiego ustalenia urlopu jest przebywanie przez pracownika na urlopie bezpłatnym przez okres co najmniej 1 miesiąca.
Jeżeli jednak okres niewykonywania pracy (co najmniej 1-miesięczny) przypada po nabyciu prawa do urlopu kolejnego w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu. Jest ono odpowiednie do okresu niewykonywania pracy. Nie stosuje się tej zasady, jeżeli przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. W omawianym przypadku pracodawca po powrocie pracownika do pracy ustali mu urlop proporcjonalnie do okresu zatrudnienia pozostałego do końca 2011 r., czyli za 11 miesięcy. W dniu 1 stycznia 2011 r. pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, stąd w tym dniu nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego za 2011 r.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|