Gazeta Podatkowa nr 27 (1172) z dnia 2.04.2015
Urlop ojcowski w raportach ZUS
Pracownik wystąpił o udzielenie mu w kwietniu br. 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego. Nasza spółka nie jest uprawniona do wypłaty świadczeń, dlatego zasiłek z tego tytułu wypłaci mu ZUS. W jaki sposób powinniśmy wykazać okres tego urlopu w raportach ZUS?
Okres, w którym pracownik będzie przebywał na urlopie ojcowskim, pracodawca powinien wykazać w raportach ZUS jako okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Urlop ojcowski należy do grona urlopów, za które przysługuje zasiłek macierzyński. Z kolei osoba, która pobiera zasiłek macierzyński, podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Składki na te ubezpieczenia nalicza za nią ten podmiot, który wypłaca zasiłek macierzyński. W omawianym przypadku zasiłek ten będzie wypłacał pracownikowi ZUS, więc składki naliczy mu organ rentowy.
Spółka natomiast w takim przypadku - jako pracodawca nieuprawniony do wypłaty świadczeń - wykaże pracownika w raporcie ZUS RSA (tu: sporządzonym za kwiecień 2015 r.), podając w nim okres pobranego przez pracownika z ZUS zasiłku macierzyńskiego (wypłaconego za okres udzielonego mu urlopu ojcowskiego), bez podawania liczby dni zasiłkowych i kwoty świadczenia (pola 05. i 06. pozostawi puste lub wpisze wartość zero). Jako kod tytułu ubezpieczenia należy podać w tym raporcie kod "pracowniczy", tj. 01 10 X X, a jako kod świadczenia/przerwy - 327. Kod ten oznacza zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|