Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (1093) z dnia 10.05.2021
Wydłużenie urlopu rodzicielskiego przy łączeniu go z pracą na część etatu
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy, w dniu 23 października 2020 r. urodziła dziecko. Od tego dnia korzysta z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Od czerwca 2021 r. chciałaby wrócić do pracy na pół etatu i łączyć ją z urlopem rodzicielskim. Jak obliczyć, ile wyniesie wydłużenie urlopu rodzicielskiego?
Korzystanie z urlopu rodzicielskiego może być połączone z pracą w firmie udzielającej tego urlopu, a także u obcego pracodawcy. Przy czym u innego pracodawcy dopuszczalne jest zatrudnienie na podstawie stosunku pracy albo na mocy umów prawa cywilnego.
Jak stanowi art. 1821e § 1 K.p., pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.
W razie łączenia przez pracownika urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:
- 64 tygodni - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie jednego dziecka (lub przyjęcia na wychowanie),
- 68 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (lub przyjęcia na wychowanie).
Powyższe wynika z art. 1821f § 1 K.p.
Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jednakże proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego, która jest łączona z pracą. W sytuacji, gdy powstała w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepełny dzień pomija się (art. 1821f § 4 K.p.). Część urlopu rodzicielskiego, o którą urlop ten został proporcjonalnie wydłużony, wydłuża część urlopu rodzicielskiego, podczas której pracownik łączył korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
Natomiast, gdyby pracownik chciał jeszcze łączyć korzystanie z części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy. Przepis art. 1821f § 4 K.p. ma tutaj odpowiednie zastosowanie.
Przykład
Wariant 1 Pracownica wystąpiła z wnioskiem o umożliwienie jej łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/2 etatu w okresie od 11 czerwca do 21 października 2021 r. (19 tygodni) na dziecko urodzone 23 października 2020 r. Zaznaczyła we wniosku, że nie będzie łączyła części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z pracą na część etatu. Pracodawca zaaprobował wniosek pracownicy. Jej urlop rodzicielski ulegnie wydłużeniu o 9 tygodni i 3 dni, zgodnie z wyliczeniem: 19 tygodni łączenia urlopu z pracą × 1/2 etatu = 9,5 tygodnia; 7 dni × 0,5 tyg. = 3,5 dnia, po pominięciu niepełnego dnia - 3 dni. Pracownica w okresie od 11 czerwca do 21 października 2021 r. będzie łączyła urlop rodzicielski z pracą na 1/2 etatu, a od 22 października do 26 grudnia 2021 r. będzie korzystała z proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu (9 tyg. i 3 dni), bez łączenia go z pracą. Wariant 2 Przyjmujemy założenia z wariantu 1. Jednakże we wniosku o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na pół etatu pracownica wskazała, że zamierza łączyć część urlopu rodzicielskiego powstałą w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z pracą na 1/2 etatu. Ustalenie wydłużenia części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu: 19 tygodni łączenia urlopu z pracą × 1/2 etatu = 9,5 tygodnia, 9,5 tyg. : (1 - 1/2 etatu) = 9,5 tyg. : 1/2 = 19 tygodni. Pracownica będzie korzystała z całego urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni oraz 19 tygodni przedłużenia tego urlopu (łącznie 51 tygodni). Przy czym w okresie od 11 czerwca do 21 października 2021 r. (19 tygodni) łączenie urlopu z pracą na 1/2 etatu będzie przypadało na podstawowy urlop rodzicielski. Także następne 19 tygodni wydłużenia tego urlopu, przypadającego na okres od 22 października 2021 r. do 3 marca 2022 r. będzie łączyła z pracą na 1/2 etatu. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|