Gazeta Podatkowa nr 69 (1944) z dnia 29.08.2022
Wykazanie urlopów z tytułu rodzicielstwa w świadectwie pracy
W ostatnim dniu sierpnia 2022 r. rozwiąże się umowa o pracę z pracownicą, która w trakcie zatrudnienia korzystała z urlopu macierzyńskiego i części urlopu rodzicielskiego. W jakich punktach świadectwa pracy należy wykazać te urlopy, zwłaszcza urlop macierzyński? Czy z uwagi na to, że za te urlopy pracownicy przysługiwał zasiłek macierzyński, należy je odnotować w punkcie 13 świadectwa pracy?
Pracodawca, sporządzając świadectwo pracy, podaje w tym dokumencie m.in. informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Należą do nich dane dotyczące stanu wykorzystania urlopów z tytułu rodzicielstwa. Sposób wykazania tych urlopów określono w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1862). Zamieszczono w nim wzór świadectwa pracy, przy wypełnianiu którego można kierować się wskazówkami zawartymi w wyjaśnieniu zamieszczonym na końcu formularza świadectwa.
W świadectwie pracy wykazuje się odrębnie wszystkie urlopy z tytułu rodzicielstwa, z wyjątkiem urlopu macierzyńskiego. Okres tego urlopu mieści się w ogólnym okresie zatrudnienia wykazywanym w świadectwie pracy, gdyż traktowany jest na równi z okresem pracy. Nie ma też podstaw, aby podawać go jako okres nieskładkowy, w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy. W tym fragmencie świadectwa pracy odnotowuje się okresy nieskładkowe przypadające w całym okresie zatrudnienia, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty. Okresy te wskazuje art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504). Zasiłek macierzyński nie jest tam wymieniony. Okres jego pobierania jest okresem składkowym.
Wykorzystanie urlopu rodzicielskiego wykazywane jest w ustępie 6 pkt 4 świadectwa pracy. Zamieszczenie informacji o tym urlopie jest wymagane wtedy, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z niego w kolejnym stosunku pracy. Podaje się wówczas wymiar urlopu i liczbę wykorzystanych części urlopu oraz podstawę prawną jego udzielenia (patrz: Przykład wypełnienia świadectwa...). Ponadto wskazuje się urlop rodzicielski wykorzystany na podstawie art. 1821c § 3 K.p., tzw. luźną część urlopu rodzicielskiego.
Przykład wypełnienia świadectwa pracy w zakresie urlopu rodzicielskiego ust. 6. W okresie zatrudnienia pracownik: 4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie . . . . art. 1821d K.p. . . . . (podstawa prawna udzielenia urlopu) w wymiarze . . . 12 tygodni, w . . 1 . . . częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 K.p., w . . - . . częściach. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|