Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (384) z dnia 10.03.2015
Zapewnienie pracownikowi korzystającemu z urlopu ojcowskiego co najmniej 14-dniowego wypoczynku
Pracownikowi udzielono dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Czy możemy uznać, iż skorzystał on z obligatoryjnego 14-dniowego nieprzerwanego wypoczynku, o którym mowa w art. 162 K.p.?
Nie. Urlop wypoczynkowy i urlop ojcowski są urlopami udzielanymi w oparciu o inne podstawy prawne oraz w innym celu.
W myśl art. 152 K.p. pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Urlop ten na wniosek pracownika może zostać podzielony na części. Wówczas przynajmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 K.p.). W ramach 14-dniowego wypoczynku uwzględniane są także dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy obowiązującego daną osobę.
Z kolei zgodnie z art. 1823 § 1 K.p. pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Urlop ojcowski ma charakter fakultatywny i niewykorzystany w ww. terminie przepada. Skorzystanie z urlopu ojcowskiego nie ma wpływu na zasady udzielania niezbywalnego urlopu wypoczynkowego.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|