Gazeta Podatkowa nr 84 (1125) z dnia 20.10.2014
Urlop związany z rodzicielstwem a zwolnienie z FP i FGŚP
Zasadniczo za każdą osobę zatrudnioną na etacie pracodawca powinien naliczać i opłacać z własnych środków składki na FP i FGŚP. Jednak w niektórych przypadkach pracodawca może być przez pewien czas zwolniony z ich opłacania. Uprawnienie to przysługuje m.in. na pracowników, którzy powracają z urlopu związanego z rodzicielstwem.
Ustawowe zwolnienie
Pracodawcom, których pracownicy powrócili do pracy po wykorzystanym urlopie związanym z rodzicielstwem, przysługuje zwolnienie z opłacania za nich składek na FP i FGŚP (ramka). Uprawnienie to przysługuje przez 36 miesięcy po powrocie pracownika z takiego urlopu.
Przysługuje ono tylko na pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Nie dotyczy natomiast osób wykonujących umowę zlecenia, nawet jeśli umowa taka została zawarta z własnym pracownikiem lub jest wykonywana na rzecz pracodawcy. W takim przypadku zwolnienie z opłacania składki na te Fundusze przysługuje tylko w stosunku do wynagrodzenia uzyskanego z umowy o pracę. Z kolei od wynagrodzenia z umowy zlecenia trzeba naliczyć te składki.
Pracodawca nie może skorzystać z 36-miesięcznego zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy powrócili do pracy po wykorzystanym urlopie ojcowskim, mimo że za ten okres przysługiwał im zasiłek macierzyński.
Urlopy związane z rodzicielstwem, z których powrót pracownika uprawnia pracodawcę do
|
Jak liczyć okres zwolnienia?
Okres 36-miesięcznego zwolnienia pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP rozpoczyna się począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika z wymienionego urlopu. Należy go liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu związanego z rodzicielstwem. Przykładowo, jeśli zakończenie takiego urlopu nastąpiło w październiku 2014 r., to zwolnienie z opłacania za pracownicę/ka składek na te Fundusze przysługiwałoby pracodawcy w okresie od 1 listopada 2014 r. do 31 października 2017 r.
W taki sam sposób ustala się okres zwolnienia z opłacania składek na te Fundusze w przypadku, gdy pracownik bezpośrednio po wykorzystanym urlopie związanym z rodzicielstwem korzysta z: urlopu wypoczynkowego, dni wolnych od pracy z tytułu opieki nad członkiem rodziny, zwolnienia lekarskiego czy urlopu bezpłatnego. Wówczas okres przysługującego pracodawcy zwolnienia liczy się od daty zakończenia urlopu związanego z rodzicielstwem, a nie od daty fizycznego powrotu pracownika do firmy.
Kolejny poród
Zdarza się, że w czasie korzystania przez pracodawcę z 36-miesięcznego zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP pracownica powraca do pracy po wykorzystaniu następnego urlopu związanego z rodzicielstwem po urodzeniu kolejnego dziecka. Pracodawcy często mają wtedy wątpliwości co do prawidłowego ustalenia okresu trwania preferencji. Trzeba wskazać, że do okresu 36 miesięcy wlicza się wszystkie okresy zwolnienia z opłacania składek, które mają miejsce po powrocie pracownicy z urlopu związanego z rodzicielstwem udzielonego z tytułu urodzenia dziecka (lub dzieci) przy jednym porodzie. Urodzenie przez pracownicę kolejnego dziecka (lub dzieci) przerywa dotychczasowe 36-miesięczne zwolnienie i powoduje, że pracodawca nabywa nowe uprawnienie do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie tej osoby z kolejnego urlopu związanego z rodzicielstwem, przez okres 36 miesięcy (przykład).
Przerwa w zatrudnieniu
Bywa i tak, że z pracownikiem, w stosunku do którego pracodawca nabył prawo do 36-miesięcznego zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP w związku z powrotem z urlopu związanego z rodzicielstwem, pracodawca rozwiązuje umowę o pracę i po pewnym czasie ponownie zawiera z nim stosunek pracy. W takim przypadku pracodawca nie może kontynuować tego zwolnienia. Nie został tu bowiem spełniony podstawowy warunek - nie nastąpił powrót z urlopu związanego z rodzicielstwem w momencie zawarcia kolejnej umowy o pracę.
Pracodawca mógłby korzystać ze zwolnienia tylko w sytuacji, gdyby kolejna umowa o pracę została zawarta bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej (bez dnia przerwy w zatrudnieniu). Zwolnienie przysługiwałoby mu wówczas do momentu wyczerpania 36-miesięcznego okresu.
Praca w kilku zakładach
Bardziej aktywni pracownicy nie ograniczają się do zatrudnienia w jednym zakładzie. Tak też jest, gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.
W takiej sytuacji, gdy pracownica/k zatrudniona/y jest w kilku zakładach pracy i w związku z zakończeniem urlopu związanego z rodzicielstwem udzielonego przez tych pracodawców powraca do pracy, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje każdemu pracodawcy.
Przykład Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim (podstawowym i dodatkowym) do 10 stycznia 2012 r. Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę przysługiwało pracodawcy w okresie od 1 lutego 2012 r. do 31 stycznia 2015 r. W trakcie trwania tego zwolnienia pracownica urodziła 9 kwietnia 2014 r. kolejne dziecko, co przerwało okres zwolnienia pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP. Pracownica z tytułu urodzenia kolejnego dziecka przebywała na urlopie macierzyńskim (podstawowym i dodatkowym) do 7 października 2014 r. W tym przypadku pracodawca nie wykorzystał pełnego zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP z tytułu powrotu pracownicy z urlopu macierzyńskiego po urodzeniu pierwszego dziecka. W okresie od 1 listopada 2014 r. do 31 października 2017 r. pracodawcy przysługuje nowe 36-miesięczne zwolnienie z opłacania składek na te Fundusze. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|