Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (371) z dnia 1.09.2014
Czy przysługuje urlop rodzicielski po zmianie przez pracownika kraju zamieszkania?
Pracownica korzystająca z urlopu rodzicielskiego na dziecko własne, poinformowała pracodawcę, że w czasie trwania tego urlopu zamierza wraz z dzieckiem wyprowadzić się do Niemiec. Czy urlop ulegnie przerwaniu, a jeżeli nie, to czy w dalszym ciągu należy wypłacać zasiłek macierzyński?
Po urodzeniu dziecka pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Dwa ostanie z wymienionych urlopów mają charakter fakultatywny i można z nich skorzystać w trybie tzw. "z góry" (art. 1791 K.p.), bądź na wniosek złożony w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1821 § 3 i art. 1821a § 4 K.p.). W obydwu przypadkach warunkiem jest bezpośredniość korzystania z tych urlopów, a w przypadku urlopu rodzicielskiego dodatkowo uprzednie wykorzystanie pełnej puli dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ustawodawca nie przewidział natomiast okoliczności powodujących utratę prawa do już rozpoczętego urlopu. Taka sytuacja może nastąpić jedynie wtedy, gdy umowa ulegnie rozwiązaniu (np. z powodu upływu okresu na jaki została zawarta). Wyjazd pracownicy z kraju nie wywoła takiego skutku, a więc nie będzie miał wpływu na prawo do urlopu, chyba że zainteresowana wystąpi z propozycją rozwiązania umowy, co zostanie zaaprobowane bądź zakończy stosunek pracy w inny sposób. W innym przypadku w dalszym ciągu będzie przebywała na urlopie rodzicielskim, po którym może skorzystać z urlopu wychowawczego, bądź rozwiązać stosunek pracy.
Jeżeli chodzi o zasiłek macierzyński, to przysługuje on przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej).
Ważne: Podstawowym warunkiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest urodzenie dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego. |
W świetle powyższego fakt, że w czasie tego urlopu pracownica wyjedzie za granicę (czasowo lub na stałe), nie ma znaczenia dla wypłaty zasiłku.
Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał także w razie, gdy pracownica zdecyduje się rozwiązać stosunek pracy. Ustanie zatrudnienia w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wpływa na uprawnienia do tego świadczenia - do wyczerpania okresu jego wypłaty odpowiadającego wymiarowi urlopów związanych z rodzicielstwem.
Zasiłek macierzyński za okres po ustaniu zatrudnienia wypłaca wyłącznie ZUS. W celu uzyskania tego zasiłku należy przedłożyć w ZUS zaświadczenie pracodawcy na druku ZUS Z-3 oraz wniosek zainteresowanej o wypłatę zasiłku. Wniosek powinien wskazywać okres, w jakim zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego oraz oświadczenie:
- o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z zasiłku macierzyńskiego za czas ustalony przepisami Kodeksu pracy jako urlop rodzicielski w okresie wskazanym we wniosku albo
- o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego w okresie objętym wnioskiem.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|