Gazeta Podatkowa nr 64 (1105) z dnia 11.08.2014
Ochrona zatrudnienia w czasie urlopu rodzicielskiego
W firmie zatrudniającej ponad 20 pracowników, ze względu na trudności ekonomiczne przeprowadzane są zwolnienia grupowe. Pracodawca chciałby wypowiedzieć też umowę zawartą na czas nieokreślony pracownicy przebywającej na urlopie rodzicielskim. Czy jest to dopuszczalne?
Pracowników korzystających z urlopu rodzicielskiego obejmuje szczególna ochrona zatrudnienia. W myśl art. 1821a § 6 K.p., odpowiednie zastosowanie w stosunku do nich ma m.in. art. 177 K.p. dotyczący ochrony zatrudnienia pracownicy w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego, a także pracownika - ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Powołany przepis stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny do dyscyplinarnego rozwiązania umowy z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyrazi na to zgodę. Ochrona ta nie obowiązuje jedynie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 K.p.). Przepisy te odnoszą się odpowiednio także do pracownika przebywającego na urlopie rodzicielskim.
Dokonywanie zwolnień grupowych w zakładzie następuje w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.), zwanej dalej ustawą o zwolnieniach grupowych. Przewiduje ona pewne wyjątki w zwalnianiu pracowników w ramach przeprowadzanej redukcji zatrudnienia.
W przypadku pracowników objętych szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może w trakcie zwolnień grupowych jedynie wypowiedzieć im dotychczasowe warunki pracy i płacy, o ile pracownicy ci wymienieni są w art. 5 ust. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych. Regulacja ta dotyczy m.in. pracowników, o których mowa w art. 177 K.p. Obejmuje więc także pracowników korzystających z urlopu rodzicielskiego.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, o ile nie ogłoszono upadłości lub likwidacji pracodawcy, pracodawca nie może wypowiedzieć stosunku pracy pracownicy na urlopie rodzicielskim, gdyż podlega ona szczególnej ochronie zatrudnienia. Może natomiast, na mocy ustawy o zwolnieniach grupowych, wypowiedzieć jej warunki pracy i płacy. Jeżeli wypowiedzenie zmieniające spowoduje obniżenie wynagrodzenia pracownicy, do końca okresu, w którym korzystałaby ze szczególnej ochrony zatrudnienia, przysługuje jej dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|