Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (360) z dnia 10.03.2014
Prawo do urlopu ojcowskiego w przypadku zatrudnienia po dniu urodzenia się dziecka
Na początku bieżącego roku zatrudniliśmy pracownika będącego ojcem dziecka urodzonego w ubiegłym roku. Czy w przypadku wystąpienia przez pracownika z wnioskiem o urlop ojcowski będziemy zobligowani udzielić mu tego urlopu?
Jeżeli pracownik z uprawnienia dotychczas nie korzystał, a dziecko nie ukończyło jednego roku, odpowiedź jest twierdząca.
Pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko pracownika 12. miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez przejęte na wychowanie dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Ważne: Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek uprawnionego, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest związany terminowo złożonym wnioskiem pracownika (art. 1823 K.p.). |
W świetle powołanych przepisów pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu ojcowskiego, gdy:
- pracownik złoży wniosek z uchybieniem terminu - w tym przypadku pracodawca może jednak uwzględnić wniosek pracownika na zasadzie dobrowolności,
- dziecko pracownika przekroczyło wskazany w przepisie wiek graniczny,
- pracownik faktycznie nie wychowuje dziecka.
Przepisy nie uzależniają natomiast prawa do urlopu ojcowskiego od pozostawania w stosunku pracy w dniu narodzin albo przyjęcia dziecka na wychowanie. Co więcej, w okresie przysługiwania uprawnienia, pracownik może wielokrotnie zmienić pracodawcę, a dopiero u ostatniego, przed upływem wieku granicznego dziecka, wystąpić o urlop ojcowski.
Przykład |
Pracownik zatrudniony od 1 marca 2014 r. jest ojcem dziecka urodzonego 1 listopada 2013 r. W dniu urodzenia dziecka nigdzie nie pracował. Od 15 listopada 2013 r. do 14 lutego 2014 r. był zatrudniony w ramach umowy o pracę na okres próbny. W okresie tym nie korzystał z urlopu ojcowskiego, zatem może wystąpić o ten urlop u obecnego pracodawcy (z uprawnienia musi skorzystać przed 1 listopada 2014 r.).
Zwracamy uwagę! Okoliczność, iż matka (opiekunka) dziecka jest zatrudniona, prowadzi pozarolniczą działalność albo inną aktywność zawodową lub też zajmuje się jedynie gospodarstwem domowym, nie ma wpływu na prawo ojca (opiekuna) do urlopu ojcowskiego. Konsekwentnie pozostaje także bez znaczenia czy korzystano na to dziecko z pozostałych urlopów związanych z rodzicielstwem.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|